Elektrárna Dukovany začala po odstávce dodávat elektřinu

Mluvčí jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk v neděli oznámil, že elektrárna po neplánované odstávce čtvrtého bloku začne v noci na pondělí dodávat do sítě elektřinu. Několik dní trvající odstávku vyvolalo netěsnící potrubí. Zaměstnanci tento problém v pátek odstranili a po provedení konečně zkoušky začalo postupné spouštění bloku.  

Netěsnost zjistili pracovníci na začátku minulého týdne na potrubí, které přivádí napájecí vodu do parogenerátoru. Ke kontrole je vedl zvýšený odtok vody v tomto bloku. Jde o sekundární část výrobního cyklu.

Elektrárna Dukovany pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektřiny. Její zbývající tři bloky pracují na plný výkon.

Kvůli technickým problémům se už letos v Dukovanech prodloužila jedna ze dvou pravidelných odstávek, která skončila 30. dubna. Druhý blok elektrárny nevyráběl 34 dní, proti plánu o dva týdny déle. Nejdříve se tato odstávka protáhla o deset dní kvůli snížené pohyblivosti zjištěné u jednoho z 349 palivových souborů v reaktoru. Pak ještě technici zjistili netěsnost na armatuře primárního okruhu pasivního bezpečnostního systému a museli tento blok znovu vychladit.

O 14 dní se letos neplánovaně prodloužila také odstávka 2. bloku v jaderné elektrárně Temelín, kde se při plnění reaktoru dostalo 1,5 metru krychlového vody do komponent víka reaktoru. Víko proto museli pracovníci elektrárny demontovat, vyčistit a vysušit.

 

Zdroj: ČTK

 

Elektrárna Dukovany začala po odstávce dodávat elektřinu Foto: shutterstock.com - elektrárna Dukovany

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.