reklama

Elektronickou evidenci tržeb projednají senátoři v polovině března

Zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) senátoři projednají 16. března. Termín v úterý stanovil senátní organizační výbor. Evidence podle vlády zamezí daňovým únikům a přinese státu až 18 miliard korun ročně. Podle pravicové opozice znevýhodní drobné podnikatele a bude znamenat zneužití. Normu i způsob jejího schvalování Sněmovnou se pravicoví poslanci chystají napadnout u Ústavního soudu.

Mohlo by vás zajímat

Zavedení EET patří mezi stěžejní projekty koalice. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) řekl, že rezignuje, pokud evidence nebude fungovat a koalice jej vyzve k odchodu. Vládní strany mají v Senátu dostatek hlasů k prosazení zákona a také prezident Miloš Zeman jeho přijetí podpořil.

ODS v Senátu se nechystá k podobně masivním obstrukcím proti EET, jaké uplatňovala ve Sněmovně, řekl ČTK místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Důvodem je podle něj časový limit, který senátoři na projednávání zákonů z ústavy mají. Pokud by horní komora o zákonu během 30 dnů nerozhodla, putoval by k prezidentovi jako přijatý.

Principem zákona je stálé propojení podnikatelů se servery daňové správy, jako první se asi od listopadu do ní zapojí hotely a restaurace. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy z oboru velkoobchodu a maloobchodu a ve třetí fázi, od 16. měsíce po spuštění, se mají zapojit podnikatelé provozující ostatní činnosti - svobodná povolání, dopravu či zemědělství. Od 18. měsíce se jako poslední do evidence zapojí vybraná řemesla a výrobní činnosti.

Opozice hodlá způsob schválení zákona napadnout u Ústavního soudu kvůli tomu, že vládní většina ve Sněmovně kvůli obstrukcím prosadila ukončení debaty o předloze, ač do ní byly přihlášeni ještě desítky poslanců. Místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO) připustila, že tím byl porušen zákon o jednacím řádu dolní komory. Ukončení diskuse po zhruba 25 hodinách v závěrečném kole schvalování zdůvodňovali vládní představitelé tím, že všichni poslanci měli dost času na své vyjádření a že vystupující se ve svých komentářích k předloze opakovali.

Senátoři mají schvalovat také novelu o poskytování dávek, podle níž by úřady mohly vyplácet příspěvky na zvláštní pomůcku zdravotně postiženým dětem bez toho, že by rodiče museli žádat o souhlas soud.

 

 

Zdroj: ČTK

Elektronickou evidenci tržeb projednají senátoři v polovině března Foto: ČTK/Švancara Petr

reklama

Další články

  1. Ceny v průmyslu klesly v lednu meziročně o 3,4 %

    Byznys ·

    Ceny v průmyslu v rámci České republiky se v lednu meziročně snížily o 3,4 procenta po prosincovém poklesu o 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.