Elektronickým sportům se v Česku věnuje 389 tisíc lidí

Elektronické sporty v Česku provozuje 389 000 lidí a v Evropě je celkem 27 milionů hráčů. Český trh e-sportu bude mít do roku 2019 hodnotu 4,5 milionu dolarů (94 milionů Kč), zatímco v Evropě by letos celkové příjmy z elektronických sportů měly dosáhnout 325 milionů dolarů (asi 6,7 miliardy korun). Zálibě holdují zejména muži. Více než polovina českých diváků elektronických sportů se řadí do věkové skupiny 18 až 34 let. Informace vycházejí z analýzy firem PayPal a SuperData.

Do elektronického sportu patří sportovní soutěžení hráčů počítačových her, kteří soutěží formou hry pro více hráčů v různých turnajích a ligových soutěžích, jež mají stanovená pravidla hry. Je možné hrát na platformách jako XBOX, Playstation či na počítači.

„ČR zastává pozici druhého největšího regionálního trhu před Bulharskem, Maďarskem a Rumunskem. Zajímavé je, že Česká republika předčila i několik západoevropských zemí, konkrétně Belgii, Irsko a Portugalsko,“ uvádí analýza.

Do příštího roku podle ní bude v České republice sledovat elektronické sporty celkem téměř 600 000 lidí, což je více než v Maďarsku a představuje přibližně polovinu počtu diváků v Polsku.

Elektronické sporty a související oblasti jsou často vnímány jako doména mladších lidí. Není tedy překvapením, že více než polovina českých diváků elektronických sportů (54 procent) se řadí do věkové skupiny 18 až 34 let. Věkové skupiny do 18 let a nad 55 let mají podle výsledků průzkumu jen okrajové zastoupení.

Elektronické sporty a hraní her jsou obecně považovány za mužskou záležitost, ale s růstem trhu se zvyšuje i vyváženost pohlaví. Například polský trh elektronických sportů byl v roce 2017 nejvíce orientovaný na ženy z celé Evropy - elektronickým sportům se zde věnovalo 24 procent žen a dívek. Ženy v ČR tvoří 18 procent diváků e-sportu, což odpovídá celoevropskému průměru.

 

 

Zdroj: ČTK

Elektronickým sportům se v Česku věnuje 389 tisíc lidí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Adidas zvýší dividendu, důvodem je růst zisku

    Byznys ·

    Zisk z probíhajících aktivit německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas v uplynulém roce vzrostl téměř o čtvrtinu na 1,35 miliardy eur (34 miliard Kč). Firm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.