Elektronický odpad aneb strašák současnosti; jeho množství rychle narůstá

Technologie jsou přirozenou součástí našeho každodenního života. Pro některé lidi představují ale jistou formu mánie. Ti stále vyžadují novější a novější zařízení. Co se ale stane s nepoužívanou elektronikou, nebo s kusem, který už nedisponuje současným technologickým výdobytkům? Některé kousky se prodají a další projdou řádným procesem recyklace. Většina z nich se ovšem promění v neregistrovaný elektronický odpad. Podle studie The Global E-waste Monitor vypracované Univerzitou OSN, Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) a Mezinárodní asociací pevných odpadů se na Zemi v roce 2016 vyprodukovalo 44,7 milionu tun odpadu. Informoval o tom server Statista.com. 

Na člověka tak připadá za uplynulý rok 6,1 kilogramu elektronického odpadu. Zpráva The Global E-waste Monitor uvádí, že řádná recyklace proběhla u 20 procent elektronického odpadu. Převážná většina zůstává ovšem nezdokumentovaná. Konkrétně pak jde o 80 %. Pravděpodobně byla vyhozena na nelegální skládce, prodána nebo recyklována v nevyhovujících podmínkách.

Zdroj: Statista

Světový problém s elektronickým odpadem narůstá podle prorektora Univerzity OSN Jakoba Rhynera do nepříjemných rozměrů. Podle jeho slov je pak nezbytné stávající problematiku monitorovat a stanovit nezbytná opatření, která vzrůstající nepříjemnost pomohou redukovat. Je zapotřebí si uvědomit, že z neadekvátního způsobu skladování nebo spalování hrozí nepříjemná zdravotní a environmentální rizika.

Ruku v ruce s rostoucím množstvím elektronického odpadu vzrůstá i počet baterií. Zájem o ně představuje právě rychlý růst přenosných spotřebních výrobků, mezi něž patří mobilní telefony, videokamery, hračky a notebooky. Každoročně lidé spotřebují miliardy baterií, které obsahují toxické nebo korozivní materiály. Podle serveru Sciencing.com některé baterie obsahují toxické kovy, jako je kadmium, rtuť nebo olovo. Při nesprávné likvidaci mohou ohrozit zdraví nebo samotné životní prostředí. 

Největší množství elektronického odpadu loni vyprodukovaly s náskokem Čína a Spojené státy americké. 

 

 

Zdroj: Statista, Zet

Elektronický odpad aneb strašák současnosti; jeho množství rychle narůstá Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Putin s Trumpem telefonovali o problematice KLDR

    Společnost ·

    Prezidenti Ruska a Spojených států Vladimir Putin a Donald Trump spolu ve čtvrtek telefonicky hovořili o vztazích obou velmocí a o situaci na Korejském poloostrově. Pu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.