Elektronická evidence tržeb je opatřením, které zbrzdí hospodářský růst, říká Jan Průša

Elektronická evidence tržeb, kterou chce zavést ministerstvo financí, se podle ekonoma z Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy Jana Průši řadí mezi opatření, která zbrzdí hospodářský růst. Průša na rádiu Zet v pořadu Tržní okénko řekl, že elektronická evidence tržeb zatěžuje produktivní činnost podnikatelů, označuje je za nepoctivé a kvůli centralizované databází narušuje obchodní tajemství firem. 

Průša se dále domnívá, že elektronická evidence tržeb přinese tři věci. První z nich bude zatížení produktivní činnosti a to jak administrativně tak i daňově. Další nevýhodou je podle něj to, že nové opatření vytváří z podnikatelů automaticky podvodníky.

„Nedávno jsem četl studii londýnského Institute of Economics Affairs, kteří citovali řadu studií. Podle těchto průzkumů na tom Česká republika zdaleka není nejhůře. Dá se říci, že je dokonce lepší než průměr Evropské unie, protože tam se třeba uvádí objem šedé ekonomiky kolem 19 procent, kdežto u České republiky to vychází zhruba 16 procent,“ řekl Průša na rádiu Zet.

Podle Průši se tak Česko přibližuje průměru skandinávských zemí, které jsou na špici žebříčků s šedou ekonomikou o objemu 14 procent HDP.

Třetí věcí, kterou elektronická evidence tržeb přinese, je narušení obchodního tajemství podnikatelů, řekl Průša. Do centralizované databáze totiž přicházejí všechny transakce a už to samo o sobě podle něj vytváří prostor pro korupci. Zneužití tohoto systému bude pak podle jeho slov pouze otázkou času.

Za vzor pro elektronickou evidenci tržeb se v České republice považuje Chorvatsko, jež systém zavedlo v roce 2013. Problémem je skutečnost, že v této zemi je oproti České republice šedá ekonomika v poměru k hrubému domácímu produktu téměř dvakrát objemnější, uvedl Průša.

„Represe vůči šedé ekonomice se často ukazuje jako kontraproduktivní. Nejenom, že ona té šedé ekonomice nezabrání, ale naopak si lidé řeknou, že je těch předpisů tolik, že nemá ani smysl se tím trápit. Prostě z toho produktivního sektoru odcházejí buď do šedé ekonomiky, nebo s tou činností úplně přestanou,“ uvedl Průša na rádiu ZET.

Opačná situace je ve Švýcarsku, které si v rámci Evropy zachovává velmi nízkou míru zdanění. To je podle Průši nejzákladnějším faktorem, který lidi utvrdí v rozhodnutí, zda budou platit daně nebo nikoli. Další výhoda pro švýcarské podnikatele spočívá v nízké úrovni administrativní zátěže.

„Vždy je to o čísle, kolik hodin musí podnikatel strávit vyplňováním formulářů a jak je ta daň vysoká,“ řekl Průša na rádiu ZET.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Aktuální díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Elektronická evidence tržeb je opatřením, které zbrzdí hospodářský růst, říká Jan Průša Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.