Elektrárna Dukovany začala po odstávce dodávat elektřinu

Mluvčí jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk v neděli oznámil, že elektrárna po neplánované odstávce čtvrtého bloku začne v noci na pondělí dodávat do sítě elektřinu. Několik dní trvající odstávku vyvolalo netěsnící potrubí. Zaměstnanci tento problém v pátek odstranili a po provedení konečně zkoušky začalo postupné spouštění bloku.  

Mohlo by vás zajímat

Netěsnost zjistili pracovníci na začátku minulého týdne na potrubí, které přivádí napájecí vodu do parogenerátoru. Ke kontrole je vedl zvýšený odtok vody v tomto bloku. Jde o sekundární část výrobního cyklu.

Elektrárna Dukovany pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektřiny. Její zbývající tři bloky pracují na plný výkon.

Kvůli technickým problémům se už letos v Dukovanech prodloužila jedna ze dvou pravidelných odstávek, která skončila 30. dubna. Druhý blok elektrárny nevyráběl 34 dní, proti plánu o dva týdny déle. Nejdříve se tato odstávka protáhla o deset dní kvůli snížené pohyblivosti zjištěné u jednoho z 349 palivových souborů v reaktoru. Pak ještě technici zjistili netěsnost na armatuře primárního okruhu pasivního bezpečnostního systému a museli tento blok znovu vychladit.

O 14 dní se letos neplánovaně prodloužila také odstávka 2. bloku v jaderné elektrárně Temelín, kde se při plnění reaktoru dostalo 1,5 metru krychlového vody do komponent víka reaktoru. Víko proto museli pracovníci elektrárny demontovat, vyčistit a vysušit.

 

Zdroj: ČTK

 

Elektrárna Dukovany začala po odstávce dodávat elektřinu Foto: shutterstock.com - elektrárna Dukovany

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.