Řekové v referendu odmítli podmínky věřitelů, jasná většina dává Tsiprasově vládě silný mandát

Řekové v dnešním referendu jasnou většinou odmítli podmínky, které jim v červnu pro novou dohodu o finanční pomoci pro tuto zadluženou zemi předložila eurozóna. Po sečtení 91 procent hlasů se proti podmínkám věřitelů vyslovilo 61,35 procenta voličů. Vyplývá to z údajů řeckého ministerstva vnitra, podle kterého se hlasování zúčastnilo přes 62 procent oprávněných voličů. Neplatných bylo 5,8 procenta hlasů.

"S tímto výsledkem dostal premiér (Alexis Tsipras) jasný mandát od řeckého lidu," reagoval na první výsledky mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis. Podle něj tento mandát znamená, že řecká vláda má bránit svůj postoj vůči mezinárodním věřitelům a také svůj návrh, který věřitelům předložila. "Opravdové vyjednávání musí začít dnes v noci," dodal Sakellaridis.

Tsipras měl podle médií telefonický rozhovor s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Na úřadu řecké vlády se začali shromažďovat členové kabinetu, aby oslavili vítězství a dohodli se s premiérem na budoucí vyjednávací strategii. Příslušníci politické opozice netajili rozčarování nad výraznou porážkou tábora 'ano', tedy příznivců dohody s věřiteli, a vyzvali Tsiprase, aby se do 48 hodin dohodl s mezinárodními věřiteli na nových podmínkách, jak slíbil, že po vítězství učiní.

"Řecký lid dokázal, že se nenechá vydírat, terorizovat a vyhrožovat si. Demokracie zvítězila," napsal na svém twitterovém účtu už při prvních odhadech provedených podle telefonického průzkumu voličů řecký ministr obrany a předseda koaličních Nezávislých Řeků Panos Kammenos.

Vůdkyně opozičních socialistů Fofi Gennimataová uznala výsledky referenda. "Respektujeme verdikt lidu. Lid chce, abychom zůstali v Evropě a chce dohodu. Země musí vyjít ven ze slepé uličky, kde se ocitla vinou vlády," prohlásila politička.

"PASOK (Panhelénské socialistické hnutí) vedl svou bitvu za 'ano' v zájmu řeckého lidu. Je na čase, aby předseda vlády uvedl do praxe svůj slib dohody do 48 hodin k obnovení stability v zemi. Čas se odpočítává, Řecko nesnese další zdržení," dodala.

Lídr nejsilnější opoziční strany Nová demokracie a bývalý řecký premiér Antonis Samaras v reakci na výsledky referenda oznámil, že odchází z funkce předsedy strany.

 

Zdroj: ČTK, Reuters

Řekové v referendu odmítli podmínky věřitelů, jasná většina dává Tsiprasově vládě silný mandát Foto: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.