Řekové protestovali proti plánované penzijní reformě

Zhruba tři tisíce Řeků včera v aténských ulicích protestovaly proti vládnímu plánu penzijní reformy, která patří mezi podmínky záchranného programu pro Řecko. Plán zahrnuje další snižování důchodů a zvyšování příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální zabezpečení.

Mezi demonstranty byli zaměstnanci veřejného a soukromého sektoru, důchodci i studenti. „Budeme bojovat za svá práva a přinutíme vládu ke stažení tohoto monstrózního plánu, který nazývá reformou,“ uvedl podle agentury Reuters svaz zaměstnanců v soukromém sektoru GSEE. Řecké odborové svazy hodlají 4. února na protest proti plánované reformě uskutečnit 24hodinovou stávku.

Silně zadlužené Řecko se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Dosažení dohody předcházely výrazné rozpory mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli, které vedly mimo jiné k dočasnému uzavření řeckých bank.

 

 

Zdroj: ČTK

Řekové protestovali proti plánované penzijní reformě Foto: ČTK/ZUMA/Marios Lolos: Řekové protestovali proti vládnímu plánu penzijní reformy

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.