Řekové řeknou v referendu „ano“, myslí si ekonom J. Bureš

Navzdory výzvě řeckého premiéra Alexise Tsiprase, aby občané Řecka hlasovali proti návrhům věřitelů, se Řekové v nedělním referendu podle hlavního ekonoma Ery Jana Bureše vysloví pro přijetí úsporných opatření. Bureš to řekl na rádiu Zet v pořadu Tržní okénko. „Řecká společnost jako taková nechce v tuto chvíli žádný krok do velkého neznáma,“ myslí si Bureš.

Výsledek nedělního referenda je pro dosažení dohody klíčový. Ministři financí eurozóny se na mimořádném středečním jednání shodli, že nebudou s řeckou vládou jednat, dokud nebudou znát výsledek řeckého referenda. Pokud by se Řekové skutečně v referendu vyjádřili pro přijetí věřitelských návrhů, výrazně to podle Bureše oslabí premiéra Tsiprase. „Nevím jestli to bude vyloženě konec premiéra Tsiprase, minimálně to ale jeho pozici výrazně oslabí a dá mu to jasný signál, že to, za co do této chvíle bojoval, už řecká společnost nepodporuje. Mělo by to mít své důsledky pro další jednání,“ řekl Bureš hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi.

I přes to však hlavní ekonom Ery nečeká, že se situace v Řecku uklidní. Bude to pouze první krok k nové dohodě. „Nemyslím si, že rychle dojde k zrušení kapitálových kontrol. Bude to pro Řecko ještě hodně složité, protože si s Evropskou unií musí dojednat nový záchranný program, což bude daleko těžší než ten původní záměr, dohodnout se pouze na prodloužení původního programu,“ předvídá Bureš.

Pokud by ale došlo k opačnému scénáři, tedy že by Řekové na přání Tsiprase odmítli návrhy věřitelů, je podle Bureše velmi pravděpodobný odchod Řecka z eurozóny. Bureš s Kovandou také mluvili o dopadech případného „grexitu“ na Českou republiku. Podle Bureše dopady na Česko nebudou výrazné. „Pokud by ale došlo na tvrdý grexit, tak si myslím, že určité zpomalení hospodářství v reakci na pomalejší růst eurozóny bude na místě,“ řekl.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Aktuální díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Řekové řeknou v referendu „ano“, myslí si ekonom J. Bureš Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.