Řekové žádají Rusko o levnější plyn a zmírnění embarga na potraviny

Řecko požádalo Rusko o snížení ceny za dodávky zemního plynu. Řekové zárveň doufají, že Rusko zmírní své embargo na dovoz některých druhů potravin z Evropské unie a vyjme z něj ovoce pěstované zejména v Řecku. Řekl to dnes řecký ministr energetiky Panajotis Lafazanis po pondělní návštěvě Moskvy.

"Usilujeme o snížení ceny plynu na úroveň, jakou platí ostatní evropské země," řekl ministr na tiskové konferenci v Aténách. Lafazanis se v Moskvě sešel se svým ruským protějškem Alexandrem Novakem a ředitelem monopolního vývozce plynu Gazprom Alexejem Millerem.

Gazprom je největším dodavatelem plynu do zadluženého Řecka. Řecký státní plynárenský podnik DEPA loni s Gazpromem sjednal snížení ceny o 15 procent se zpětnou účinností, připomněla agentura Reuters.

Do Ruska se 8. dubna chystá i řecký premiér Alexis Tsipras. Obě pravoslavné země mají dobré vztahy a nová řecká vláda opakovaně říká, že není zastáncem sankcí vůči Rusku za jeho postup vůči Ukrajině. Tsipras dnes řekl, že nesouhlasí se sankcemi proti Rusku a že při své nadcházející návštěvě Moskvy by chtěl s Ruskem posílit obchodní vztahy.

Lafazanis uvedl, že Řecko chce dostat spolupráci s Ruskem v energetice na vyšší úroveň. Země podle něj podporuje nový ruský projekt plynovodu "Turecký proud" přes Černé moře do Turecka a navrhuje také jeho prodloužení do Řecka. Tento projekt je náhradou za plynovod South Stream, který měl směřovat přes Černé moře do Bulharska a dál, ale Rusko jej v prosinci kvůli námitkám Evropské unie opustilo.

Řecko podle ministra požádalo Rusko, aby zrušilo embargo na dovoz "klíčové zemědělské produkce" pro Řecko, jako jsou broskve, jahody nebo pomeranče. "Doufáme, že v této otázce dojde během premiérovy návštěvy Moskvy k pozitivnímu vývoji," řekl Lafazanis. Rusko uvalilo embargo na dovoz ovoce a dalších druhů potravin z Evropské unie, USA a dalších západních zemí loni v srpnu odvetou za západní sankce vůči Rusku.

Na počátku února Řecko odmítlo spekulace některých médií, že by mohlo výměnou za finanční pomoc Ruska zvážit ústupky v zahraniční politice vůči Rusku kvůli krizi na Ukrajině. V rozhovoru pro agenturu TASS dnes Tsipras nicméně řekl, že je rezolutně proti sankcím.

Řecký premiér několikrát uvedl, že Řecko se nehodlá obrátit na Rusko s žádostí o finanční pomoc, kterou v této době potřebuje. Řecko už řadu týdnů jedná bezvýsledně s Evropskou unií a dalšími mezinárodními věřiteli o podmínkách uvolnění zbylé části dohodnutého úvěru.

Ministr Lafazanis také uvedl, že velké ruské firmy se zúčastní tendrů na průzkum ložisek ropy a plynu v řeckých vodách. Řekové prodloužili potenciálním investorům termín pro přihlášení se do výběrových řízení na průzkumné vrty v Jónském moři a u pobřeží jižní Kréty do 14. července.

 

Zdroj: ČTK

Řekové žádají Rusko o levnější plyn a zmírnění embarga na potraviny Foto: Řecký ministr energetiky Panajotis Lafazanis (autor: ČTK/NurPhoto/Wassilios Aswestopoulos)

reklama

Další články

  1. IBM investuje 3 miliardy dolarů do internetu věcí

    Byznys ·

    Americká technologická společnost IBM oznámila, že založí novou divizi zaměřenou na internet věcí. V následujících čtyřech letech do ní vloží tři miliardy dolarů. Chce…

  2. McDonald's otestuje v Německu a USA dvě novinky

    Byznys ·

    Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's bude v několika provozovnách v Německu a USA testovat dvě novinky. V Německu chce začít nabízet roznášení…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.