Ekonomika USA v prvním kvartálu klesla nejvíce za posledních pět let

Americká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla o 2,9 procenta, tedy mnohem výraznějším tempem, než se dosud odhadovalo. Zejména kvůli nezvykle chladné zimě tak zažila svůj nejprudší pokles od poslední recese, která skončila v roce 2009. Uvedlo to v dnešních konečných údajích tamní ministerstvo obchodu.

Podle květnového odhadu vládních statistiků klesl hrubý domácí produkt (HDP) v prvních třech měsících v celoročním přepočtu o jedno procento. Dubnový rychlý odhad ještě ukazoval, že ekonomika rostla tempem 0,1 procenta po vzestupu o 2,6 procenta v předešlých třech měsících. Celkový rozsah revize proti prvnímu odhadu byl podle ministerstva největší v historii těchto údajů od roku 1976. Ekonomické údaje z tohoto čtvrtletí ale ukazují, že na jaře největší světová ekonomika ze zimního útlumu výrazně oživila.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že konečným výsledkem bude pokles o 1,7 procenta. Špatné počasí snížilo podle odhadů ekonomů výkon HDP až o 1,5 procentního bodu, oficiální údaje ale tento vliv nevyčíslují. Ekonomika utrpěla na počátku roku nejhlubší pokles od prvního čtvrtletí roku 2009, kdy HDP klesl o 5,4 procenta.

Prudká revize amerického HDP oslabila kurz dolaru a ceny amerických akcií začaly dnešní obchodování mírným poklesem. Pro investory na Wall Street to byla ale spíše záminka k dalšímu vybírání zisků z dlouhé série růstu, dalekosáhlejší dopady na trhy by zpráva mít neměla. První čtvrtletí je podle analytiků pro trhy už překonanou historií, protože šlo jen o dočasné zhoupnutí bez dlouhodobějších dopadů.

Výrazně dolů zpráva tentokrát opravila hodnotu spotřebitelských výdajů, které nakonec rostly pouze o jedno procento, namísto dříve odhadovaného tempa 3,1 procenta. Podepsaly se na tom zejména nečekaný pokles výdajů na zdravotní péči, který zřejmě souvisel s nejistotou kolem zavádění reformy zdravotního pojištění.

Slabší byl rovněž vývoz, který se propadl o 8,9 procenta, namísto dříve odhadnutého poklesu o šest procent. Obchodní deficit tak umazal z výkonu ekonomiky 1,53 procentního bodu, uvádí zpráva. O dalšího 1,7 procentního bodu oslabilo výkon HDP mnohem pomalejší doplňování firemních zásob, to ale podle ekonomů naznačuje, že zásoby v tomto čtvrtletí výrazně porostou a podpoří celkový růst.

Ekonomiku by mělo ve zbytku roku podpořit zlepšování na trhu práce, silně rostoucí spotřebitelské výdaje, podnikové investice a zvýšená tvorba zásob. Ve druhém čtvrtletí analytici čekají růst HDP od tří do čtyř procent a ve druhém pololetí by se podle nich mělo růstové tempo udržet kolem tří procent.

„Máme dostatek dokladů, že pokles prvního čtvrtletí byl jen dočasný a že se v tomto čtvrtletí ekonomika šplhá opět nahoru,“ řekl agentuře AP hlavní ekonom společnosti PNC Financial Stuart Hoffman. Někteří analytici ale poukazují na budoucí rizika, zejména na vývoj v Iráku, který by mohl vést k prudkému růstu cen ropy s negativním dopadem na globální ekonomiku.

Zdroj: ČTK

Ekonomika USA v prvním kvartálu klesla nejvíce za posledních pět let Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

    Společnost ·

    Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.