Ekonomika jihovýchodní Asie letos poroste pomaleji

Asijská rozvojová banka (ADB) snížila odhad ekonomického růstu jihovýchodní Asie pro tento i příští rok. Důvodem je pomalejší růst poptávky v některých velkých ekonomikách regionu, uvedla ADB v dnes zveřejněném výhledu. Poukázala v něm mimo jiné i na politické napětí v Thajsku či na nižší vývozní ceny komodit v Indonésii.

Pro letošní rok nyní ADB předpokládá zpomalení tempa růstu jihovýchodní Asie na 4,6 procenta z loňských pěti procent. V dubnové prognóze banka ještě očekávala stagnaci, v červenci již odhad snížila na 4,7 procenta.

Hrubý domácí produkt podle nové prognózy letos poroste pomaleji na Filipínách, v Indonésii, Thajsku a Vietnamu. Zrychlí ale prý v Malajsii, jejíž vývoz oživil.

V příštím roce pomůže ekonomice jihovýchodní Asie zlepšení v Thajsku a oživení hospodářství velkých průmyslových zemí. Region tak podle nového odhadu poroste tempem 5,3 procenta. Původní odhad byl o desetinu procentního bodu vyšší.

Pětačtyřicet rozvíjejících se zemí Asie a Tichomoří podle Asijské rozvojové banky nadále tvoří nejrychleji rostoucí region na světě, a to i přesto, že bohatství se přesouvá mezi jeho jednotlivými podoblastmi, citovala ze zprávy ADB agentura AP.

Zdroj: ČTK

Ekonomika jihovýchodní Asie letos poroste pomaleji Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.