Ekonomika eurozóny i ČR letos díky levné ropě a krokům ECB podle EY poroste

Propad cen ropy společně s kvantitativním uvolňováním měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) sehraje zásadní roli v oživení eurozóny. Její hospodářský růst má zrychlit podle ekonomické prognózy poradenské společnosti EY z loňských 0,9 procenta na 1,5 procenta v letošním roce a na 1,8 % v roce 2016.

Střednědobý výhled ale nadále limituje především nutnost dodržovat přísnou finanční kázeň a stále vysoká (byť postupně klesající) míra nezaměstnanosti, která brzdí výraznější růst mezd. Tempo ekonomického růstu eurozóny by se proto mělo i v letech 2017 až 2019 pohybovat kolem 1,6 procenta. Naplnění této prognózy ale bude záviset na dvou významných faktorech. Tedy na tom, jak se bude vyvíjet situace kolem řeckého dluhu a krize na Ukrajině.

„Předpokládáme, že tempo růstu spotřebitelských výdajů bude letos nejvyšší od roku 2007. Za benzín a naftu vydají domácnosti proti loňsku o 10 až 15 % méně. A protože energie a pohonné hmoty tvoří kolem 10 % spotřebního koše, příjmy domácností letos meziročně vzrostou o 2,5 %,“ sdělil vedoucí partner podnikového poradenství a řízení rizik společnosti EY Jan Fanta a dodal, že vlády členských zemí EU by i přesto měly dále intenzivně pracovat na reformě pracovního trhu.

"Bez kvalitních reforem nebude možné se s nezaměstnaností vypořádat a nabídnout víc pracovních příležitostí především rizikovým skupinám, jako jsou mladí lidé nebo lidé málo kvalifikovaní," řekl Fanta

Výhled pro českou ekonomiku

České ekonomice se v posledním čtvrtletí loňského roku dařilo stejně jako ve třetím čtvrtletí. Rostla tedy o 0,4 procenta. Nejnovější průzkum ukázal, že v nadcházejícím čtvrtletí by se mělo ekonomice dařit ještě lépe. Analytici EY proto předpokládají, že český HDP v roce 2015 vzroste o 2,8 procenta.

„Důvodem, proč jsme naši prognózu zvýšili oproti loňskému odhadu (2,3 %), jsou letošní nižší ceny ropy, díky nimž klesne inflace a vzrostou reálné příjmy domácností i výsledky hospodaření podniků,“ informoval Fanta.  

 

Zdroj: Zet

Ekonomika eurozóny i ČR letos díky levné ropě a krokům ECB podle EY poroste Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko představí seznam plánovaných reforem

    Byznys ·

    Řecko v následujících dnech odhalí svým evropským partnerům seznam plánovaných reforem. Po několikahodinovém jednání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem se zástupci …

  2. Aerolinky Ryanair otočily, do USA létat nebudou

    Byznys ·

    Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair podle BBC opouští plány na přepravu lidí mezi Evropou a Severní Amerikou. Stalo se tak jen několik dní poté, co její sp…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.