Ekonomika České republiky vykázala v 1. čtvrtletí rekordní růst

Česká ekonomika oproti předchozímu čtvrtletí rekordně vzrostla o 2,8 procenta. Předčila tak rekord z prvního čtvrtletí v roce 2006, kdy HDP vzrostlo o 2,4 procenta. Meziročně pak ekonomika stoupla o 3,9 procenta, vykázala tak nejrychlejší růst od poloviny roku 2008. O údajích dnes informoval Český statistický úřad. 

Jde o první rychlý odhad, který se může kvůli pravidelným revizím změnit. V předchozím čtvrtletí se HDP zvýšil meziročně o 1,4 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta.

Srovnatelné údaje o vývoji ekonomiky od zhruba poloviny roku 1996.

„Na straně produkce stojí údajně za růstem ekonomiky převážně průmysl, což značí, že Česku výrazně pomohlo ke zvýšení tempa oživení u našich obchodních partnerů v EU. Zároveň ale jsou při chuti i domácí spotřebitelé a podniky zřejmě mohutně investují,“ řekl hlavní ekonom čeké pobočky UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Analytici předpokládali, že ekonomika za první čtvrtletí poroste meziročně o dvě procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,8 procenta.

Zvýšila se rovněž hrubá přidaná hodnota (HPH), což je rozdíl mezi hodnotou výroby a služeb a náklady na jejich produkci. V prvním čtvrtletí stoupla HPH meziročně o 3,9 procenta a mezičtvrtletně o 1,7 procenta.

Pozitivní ekonomický vývoj se projevil na pracovním trhu. „Zaměstnanost v pojetí národních účtů v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 1,1 procenta a mezičtvrtletně o 0,7 procenta, což je největší růst od začátku roku 2008,“ uvedl ČSÚ. Podle Sobíška nepotrvá dlouho a projeví se i vyšší inflace. „ČNB bude zřejmě brzy nucena změnit svůj názor, že jsou rizika její vlastní prognózy protiinflační. Zda tento vývoj povede k dřívějšímu zpřísnění měnové politiky, je předčasné soudit, šance na takový scénář ovšem vzrostla,“ řekl. 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

 

Ekonomika České republiky vykázala v 1. čtvrtletí rekordní růst Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.