Ekonomika Británie nečekaně koncem roku zrychlila svůj růst

Britská ekonomika v rámci posledního čtvrtletí loňského roku zrychlila oproti předchozímu kvartálu svůj růst o 0,1 procentního bodu na 0,5 procenta. Za celý rok ale růst činil 1,8 procenta a byl nejpomalejší od roku 2012. V pátek o tom informoval britský statistický úřad. V roce 2016 britská ekonomika stoupla o 1,9 procenta.

Růst v závěru roku byl nejsilnější ze všech loňských čtvrtletí a překonal odhady. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali růst o 0,4 procenta.

Analytici jsou přesvědčeni, že jde o další známku toho, že šok z referenda v roce 2016 o vystoupení Británie z Evropské unie nebude tak silný, jak se původně zdálo. Příčinou nečekaného zrychlení tempa růstu v závěru roku byl hlavně celosvětový hospodářský růst. Ten by měl pokračovat i v letošním roce.

Růst spotřebitelských cen a obavy podnikatelů z dopadu brexitu ale v průběhu celého roku neumožnily ostrovní ekonomice růst stejně rychle jako ostatní velké a bohaté státy.

Guvernér britské centrální banky (BoE) Mark Carney v pátek řekl, že britská ekonomika by letos mohla začít růst rychleji, pokud se podaří vyjasnit vztahy mezi Británií EU po brexitu.

 

 

Zdroj: ČTK

Ekonomika Británie nečekaně koncem roku zrychlila svůj růst Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Jaká práva má oběť trestného činu?

    Společnost ·

    Mají oběti trestného činu nějaká práva? Ano jistě, chrání je speciální zákon o obětech trestných činů z roku 2013. Prvně jde o právo na respektování osobnosti a její d…

  2. Odboráři Škoda Auto požadují růst mezd o 18 %

    Byznys ·

    Odboráři mladoboleslavského výrobce Škoda Auto doručili vedení společnosti své požadavky ohledně růstu mezd v letošním roce. Požadují přitom zajištění tarifním zaměstn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.