Ekonomický růst se odráží na vyšší životní úrovni

Nízká nezaměstnanost, solidní růst reálných mezd ruku v ruce s dobrou náladou spotřebitelů loni vedly k dřívějšímu nástupu předvánoční nákupní horečky. Alespoň to uvedli analytici v reakci na listopadový růst maloobchodních tržeb o 7,8 %. Rychlý růst ekonomiky se podle nich přelévá do vyšší životní úrovně. Maloobchodní tržby byly zřejmě rekordní i v prosinci a podle odhadu analytiků bude podobný růst pokračovat i letos.

„Tržby obchodníků překonaly očekávání. Rekordně nízká nezaměstnanost, rostoucí reálné mzdy a celkový optimismus se projevil ve zvýšené chuti českých domácností vyrážet za předvánočními nákupy,“ řekl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Meziročně rostly podle něj tržby téměř ve všech sledovaných skupinách kromě opětovného menšího poklesu obchodu ve stáncích na trzích a snížení prodejů motorových vozidel.

Téměř osmiprocentní meziroční růst v očištěném vyjádření je mimořádným výsledkem i v současné době, pro kterou je příznačná spotřeba domácností jakožto klíčového tahouna celé české ekonomiky, uvedl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Růst maloobchodních tržeb má na svědomí zejména nepotravinářské zboží, což signalizuje, že Češi jsou ochotni utrácet za zboží zbytné povahy. To svědčí o vysoké míře jejich optimismu ohledně vlastní ekonomické situace i o pozitivním výhledu do dalších měsíců.

Díky rostoucím platům a posilující koruně si Češi mohou dovolit kupovat dražší a kvalitnější zboží, doplnil analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Předstihové ukazatele podle něj naznačují, že co do objemu tržeb byly uplynulé Vánoce rekordní. „Náš odhad říká, že za rok 2017 průměrné tempo růstu maloobchodních tržeb dosáhne téměř šesti procent,“ uvedl.

Letos by si maloobchodní tržby měly udržet solidní tempo růstu, odhadl analytik společnosti Deloitte David Marek. Nezaměstnanost už má podle něj jen limitovaný prostor k dalšímu poklesu, zato růst mezd může dál zrychlit a podpořit poptávku domácností a obrat v maloobchodu. „V roce 2018 počítáme s růstem maloobchodních tržeb zhruba o pět procent,“ dodal.

V porovnání s růstem maloobchodních tržeb v EU o 2,6 procenta byla tak dynamika tržeb v ČR v minulém roce více než dvojnásobná a ČR patřila mezi šest zemí v rámci EU s nejrychleji rostoucími tržbami, připomněl analytik ING Bank Jakub Seidler. Díky příznivému vývoji na trhu práce a rostoucím mzdám bude podle něj spotřeba domácností dál patřit mezi hlavní tahouny růstu domácí ekonomiky i letos.

Růst mezd a spotřeby zároveň představuje významné položky na seznamu faktorů, které v ekonomice vedou ke kumulaci inflačních rizik, uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Optikou měnové politiky tak lze konstatovat, že data o maloobchodních tržbách jsou v souladu se scénářem dalšího růstu úrokových sazeb České národní banky. Ekonomiku je třeba postupně zchladit, aby se nynější období hojnosti nepřelilo do výraznějších nerovnováh, zejména v podobě cenových tlaků, dodal Jáč.

 

 

Zdroj: ČTK

Ekonomický růst se odráží na vyšší životní úrovni Foto: Michal Kvapil / ZET

reklama

Další články

  1. Kryptoměny aneb jak si vybrat správnou burzu

    Byznys ·

    Diskuze a zájem o kryptoměny neuvadá. Stále vznikají nové a nové alternativy, které předpovídají jejich strmý růst. Jste také na vážkách s případným vložením peněz? Po…

  2. Čínská ekonomika loni nejspíš stoupla o 6,9 %

    Byznys ·

    Čínská ekonomika loni pravděpodobně stoupla o 6,9 procenta. Zrychlila tak z 26letého minima v roce 2016, kdy se hrubý domácí produkt zvýšil o 6,7 procenta. Podle tisko…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.