​Ekonomická nálada spotřebitelů a firem v eurozóně stoupla

V květnu se zvýšila ekonomická nálada spotřebitelů a podniků v zemích platících eurem více, něž bylo očekáváno. Spolu s ní stouplo i očekávání růstu spotřebitelských cen, a to poprvé od prosince. Podle agentury Reuters to ukázaly údaje zveřejněné Evropskou komisí.

Index ekonomické nálady v měnové unii tento měsíc vzrostl na 102,7 bodu z dubnových 102 bodů. Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávali zvýšení na 102,2 bodu. V celé Evropské unii zůstával tento ukazatel beze změn na úrovni 106,5 bodu.

Důvěra se zvýšila ve čtyřech z pěti největších ekonomik eurozóny, nejvíce v Nizozemsku. Výjimkou byla Francie, druhá největší ekonomika bloku, kde ekonomická nálada klesla.

Mezi spotřebiteli se zlepšil pohled na celkovou finanční a ekonomickou situaci, pracovní vyhlídky nebo očekávání úspor. Lepší nálada panovala mezi manažery v průmyslu a ve stavebnictví. Důvěra naopak spíše stagnovala ve službách a v maloobchodu.

Poprvé po čtyřech měsících se však zvýšila očekávání spotřebitelské inflace pro příštích 12 měsíců. Tento ukazatel v květnu stoupl na 9,6 bodu z dubnových 7,5 bodu. Od ledna přitom klesal.

Míra inflace v eurozóně od října zůstává nižší než jedno procento a pohybuje se v oblasti, kterou Evropská centrální banka označuje za nebezpečnou. Důvodem jsou především klesající ceny energií a potravin a zhodnocování eura. V eurozóně v této souvislosti zaznívají obavy z deflace, tedy poklesu spotřebitelských cen. ECB uvedla, že je už následující čtvrtek připravena jednat.

Zdroj: ČTK

​Ekonomická nálada spotřebitelů a firem v eurozóně stoupla Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.