Ekonomická nálada eurozóny dosahuje nejlepší úrovně za 17 let

Ekonomická nálada v eurozóně v říjnu předčila očekávání a vyšplhala se tak na nejvyšší úroveň od začátku roku 2001. Informace vycházejí z údajů, o nichž v pondělí informovala Evropská komise. Souhrnný index nálady stoupl na 114 bodů ze 113,1 bodu v září.

Index překonal očekávání analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem o tři desetiny bodu na 113,4 bodu. Ekonomická nálada je tak na nejvyšší úrovni od ledna 2001, kdy praskla takzvaná internetová bublina. Maxima 119 bodů dosáhl index v květnu 2000.

V říjnu rovněž vzrostl index podnikatelské důvěry, a to na 1,44 bodu ze zářijových 1,34 bodu, a byl nejvýše od března 2011, kdy činil 1,47 bodu.

Optimismus vzrostl ve všech sektorech v čele se službami, kde stoupl o 0,8 bodu na 16,2 bodu. Stínem je ale hodnocení vyhlídek inflace mezi výrobci, kde index oproti září klesl o 1,9 bodu na 8,6 bodu.

Důvěra v ekonomiku vzrostla výrazně v Německu a Itálii, zatímco ve Francii poklesla. Ve Španělsku byl - navzdory napětí ohledně Katalánska - rovněž zaznamenán růst, zejména v průmyslu a službách.

 

 

Zdroj: ČTK

Ekonomická nálada eurozóny dosahuje nejlepší úrovně za 17 let Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Od hokeje k vaření

    Byznys ·

    22letý Martin Škoda je přes své mládí velmi uznávaným kuchařem. Opakovaně boduje na kuchařských Oscarech, přesněji řečeno Oscarech mezi kuchařkami. Jedná o prestižní s…

  2. Papež František vyzývá Evropu ke sjednocení

    Společnost ·

    Papež František vyzval Evropu, aby se sjednotila, pokud chce do budoucna zajistit prosperitu a spravedlivou společnost pro všechny. Podle něj je dnes politika spíše ko…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.