Ekonomice se bude letos dařit lépe, Bankovní asociace zlepšila svůj odhad

Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze vylepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní rok na 2,5 procenta z červencových 2,3 procenta. Ekonomický růst ovlivní především spotřeba domácností. Tu podpoří nízká nezaměstnanost ruku v ruce se slabou inflací. Pro příští rok asociace ponechala odhad růstu na 2,6 %.

„Do české ekonomiky se zatím viditelně nepromítají žádná z existujících vnějších rizik, jako jsou obchodní války, brexit či propad poptávky po automobilech,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Průměrná míra inflace by letos podle asociace měla být 0,6 procenta, příští rok 1,8 procenta. Průměrná míra nezaměstnanosti by měla letos činit 5,4 procenta a příští rok klesnout na 5,2 procenta.

V příštím roce bude podle analytika České spořitelny Michala Skořepy jedním z hlavních makroekonomických témat ukončení intervencí ČNB, způsob provedení a následný vývoj kurzu koruny společně s reakcí centrální banky. „Aktuálně je konsenzuální náhled na ukončení kurzového závazku ve druhé polovině roku 2017,“ uvedla hlavní ekonomka ČBA Eva Zamrazilová.

Vedle toho bude ekonomika ovlivněna vývojem v zahraničí. „Klíčové volby ve Francii a v Německu, zahájení brexitu, odezvy na případný neúspěch ústavního referenda v Itálii koncem tohoto roku - to vše může mít výrazné dopady na odvahu evropských firem a domácností investovat a utrácet. Díky své silné orientaci na export do Evropy nakonec důsledky těchto událostí zřetelně pocítí i česká ekonomika,“ uvedl Skořepa.

Ministerstvo financí v červencové makroekonomické prognóze zhoršilo odhad letošního růstu ekonomiky na 2,2 procenta z dubnových 2,5 procenta. Pro příští rok odhad úřad zhoršil na 2,4 procenta z předchozích 2,6 procenta. Česká národní banka v srpnové prognóze zlepšila odhad vývoje ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta. Naopak zhoršila výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na tři procenta. Novou prognózu centrální banka zveřejní ve čtvrtek příští týden.

ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí. Prognóza vznikla na základě příspěvků analytiků osmi tuzemských bank.

 

 

Zdroj: ČTK

Ekonomice se bude letos dařit lépe, Bankovní asociace zlepšila svůj odhad Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.