Ekonomice Saúdské Arábie škodí především špatná kondice stavebnictví

Není žádnou novinkou, že ekonomika Saúdské Arábie zpomaluje ve svém růstu. Tamní statistický úřad uvedl, že v prvním čtvrtletí vzrostl ve srovnání s předchozím rokem hrubý domácí produkt o 1,5 procent. Podle internetového magazínu Business Insider jde o nejnižší růst od roku 2013. Tamní ekonomika nevykazuje přitom nejhorší výsledky s ohledem na nízké ceny ropy. Nedaří se totiž především stavebnictví. V této oblasti stoupá nezaměstnanost a rovněž není dostatek nových projektů.

Růst hospodářství bez započtení ropy poklesl o 0,7 procent. Soukromá oblast oproti tomu stoupla pouze o 0,2 procent. Jde o nejnižší úroveň za posledních 25 let. Je patrné, že tamní ekonomice neškodí pouze nízká cena ropy.

Ekonom pro Střední východ Jason Tuvey podle Business Insideru uvedl, že v Saúdské Arábii trpí obzvláště oblast ekonomiky týkající se stavebnictví. Výkon této oblasti klesl oproti minulému roku o 1,9 procent.

„Odvětví saúdskoarabského stavebnictví nejvíce postihly fiskální úspory. Očekáváme, že jeho aktivita zůstane slabá i v dohledné budoucnosti – historie naznačuje, že by mohla poklesnout až o 6 procentních bodů s ohledem na HDP,“ napsal Tuvey.

Ten rovněž dodal, že slabost tamního stavebnictví se mohla odrazit i v jiných částí ekonomiky. Zejména pak jde o sektory orientované na spotřebitele. Stavitelé již zaznamenali opožděnou platbu mezd. Napříč oborem stoupá rovněž počet nezaměstnaných lidí. Důvodem je nedostatek nových projektů. 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Ekonomice Saúdské Arábie škodí především špatná kondice stavebnictví Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.