reklama

Ekonom A. Krueger zpochybnil, že zvýšení minimální mzdy vede k větší nezaměstnanosti

Americký ekonom  Alan Krueger ve své průlomové práci zpochybnil do té doby rozšířenou domněnku, že zvyšování minimální mzdy nutně vede k vyšší nezaměstnanosti.  Podle Kruegera může umírněné zvýšení minimální mzdy mít dokonce pozitivní vliv pracovní příležitosti. 

Mohlo by vás zajímat

Krueger v současnosti působí na  Princetonské univerzitě ve státě New Jersey. V minulosti byl mimo jiné náměstkem pro hospodářskou politiku na americkém ministerstvu financí. V roce 2011 ho Barack Obama jmenoval předsedou Výboru ekonomických poradců prezidenta, kde působil do roku 2013.

O Kruegerově práci mluvil ve vysílání Studia ZET v rámci seriálu o předních světových ekonomech hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

 

K čemu Krueger při zkoumání vlivu minimální mzdy na zaměstnanost dospěl?

Zjistil, že zvýšení minimální mzdy nemá negativní vliv na zaměstnanost. Do té doby bylo široce přijímáno, že zvyšování minimální mzdy zvyšuje nezaměstnanost. Krueger prokázal na své studii fastfoodových řetězců ve státech New Jersey a Pensylvánie opak. Zkoumal, jak se v těchto řetězcích zachovali v roce 1992, kdy v New Jersey došlo k navýšení minimální mzdy. Zjistil, že se v těchto řetězcích překvapivě zvýšila i zaměstnanost, zatímco v Pensylvánii v tom samém roce ke zvýšení minimální mzdy nedošlo a zaměstnanost poklesla. Krueger tedy velmi výrazně přispěl k tomu, že se posunulo vnímání minimální mzdy ekonomy.

Proč se vůbec efektem zvyšování minimální mzdy Krueger zabýval, když mezi ekonomy panovala široká shoda na tom, že zvýšení minimální mzdy snižuje zaměstnanost?

Krueger chtěl původně tezi, že minimální mzda negativně působí na zaměstnanost, svojí studií fastfoodových řetězců dokázat. Místo toho, aby konvenční závěr potvrdil, přišel na pravý opak. Tím vyvolal velmi širokou diskuzi v ekonomické obci. Je však třeba dodat, že Krueger má na mysli umírněné zvyšování minimální mzdy. Něco jiného může být například situace v České republice, kdy od 1. ledna 2015 dojde ke zvýšení minimální mzdy o 700 korun, což už je poměrně citelný nárůst, který se může teoreticky negativně projevit na zaměstnanosti. 

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý jeho záznam si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: ZET

Alan Krueger · Zdroj: Archiv Lukáše Kovandy

Ekonom A. Krueger zpochybnil, že zvýšení minimální mzdy vede k větší nezaměstnanosti Foto: ČTK: Alan Krueger s americkým prezidentem Barackem Obamou

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.