„Ekologové a ekonomové jsou v rozporu filosoficky, nikoliv technicky,“ říká Tomáš Sedláček

Ekologické problémy světa se dostávají mezi přední témata, kterými se zabývá dnešní civilizace. Nezabývají se jimi jen ekologické organizace, ale i ty ekonomické. Podle ekonoma Tomáše Sedláčka se veškerá ekologická opatření řeší ekonomicky. Ačkoliv mají obě disciplíny řadu průsečíků, filosoficky si odporují. „Ekonomové jsou zaslepeni mírným autismem po zisku, po růstu, po blahobytu. Zapomínáme, že tím ničíme věc, která se do čísel dát nedá,“ uvedl na rádiu Zet.

V podstatě stejným principem si však lze zdůvodnit i to, proč se ekologické problémy řeší v dnešním světe tak pomalu. Netáhneme tolik za jeden provaz. „To je na ekologii to komplikované. Už to nestačí ani na národní úrovni. Musíme se koordinovat na úrovni přinejmenším evropské, ne-li světové. To samé platí u regulace trhu nebo bank,“ řekl Sedláček, který bude o tématu ekologie a ekonomie přednášet v rámci letošního pražského Ekotopfilm festivalu, který startuje tuto sobotu. 

S nastolením tématu ekologie začali nordické státy, rozšířilo se to jako celoevropské téma a dnes potažmo celoglobální téma. I když jsme to byli my, lidstvo, kdo prostředí kolem sebe změnil tak, že ohrožujeme jeho samotnou existenci, Sedláček připomněl, jak se za poměrně krátkou dobu svět mobilizuje ke změně. „Když si vzpomenete, tak před dvaceti lety byli ekologové nějací směšní ekoteroristé, kteří někde zachraňovali velryby a všem byli s odpuštěním pro smích. Dnes je to seriózní politická a byznysová síla, kterou je nutně brát vážně,“ uvedl. Právě politika je však jedna z oblastí, kde musí podle něj dojít k rapidní změně. „V politice neustále přemýšlíme v kontextu národních států, která mohou být výhodná pro stát, ale nemusí být výhodná pro ten celek,“ dodal.

Stále jsme tedy na začátku cesty. Na jedné straně Evropa tlačí nejen na průmyslové podniky, aby jednali šetrně vůči životnímu prostředí. Na druhé straně je tu stále tlak na co nejnižší výrobní ceny, ozývají se i hlasy, které chtějí přiřknout Číně statut tržní ekonomiky přesto, že ekologické chování nijak nereflektuje. Podle Sedláčka je to sice komplikace, nezůstane to tak napořád. „Číně to ještě chviličku bude trvat. Musím ale říci, že na to, jak krátce je industrializovaná tím západním způsobem, tak jim to dochází velice rychle. Je to i kvůli tomu, že oni sami se v těch městech dusí. Je to prostě úvaha, která potřebuje chvíli růst na nějaké špíně, než si lidé uvědomí, že je třeba uklidit,“ řekl.

 

 

Celý rozhovor s ekonomem Tomášem Sedláčkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Ekologové a ekonomové jsou v rozporu filosoficky, nikoliv technicky,“ říká Tomáš Sedláček Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. BBC: WHO podporuje takzvanou limonádovou daň

    Společnost ·

    Světová zdravotnická organizace (WHO) podporuje země uvalující takzvanou daň z cukru na limonády a sladké nápoje. Podle její zprávy ní je prokazatelné, že daň 20 proce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.