Ekologická opatření by mohla zvýšit výkon globální ekonomiky, tvrdí Světová banka

Pokud by se světovým vládám podařilo zlepšit energetickou účinnost, třídění odpadu a veřejnou dopravu, mohl by se zvýšit výkon globální ekonomiky do roku 2030 až o 2,6 bilionu dolarů (52,4 bilionu korun). Takový je podle agentury Reuters závěr studie Světová banky (SB).

Zpráva organizace, která vznikla kooperací dvou institucí OSN Mezinárodní banky pro obnovu a rozvoj a Mezinárodní asociací pro rozvoj, se zabývala přínosem opatření na snížení škodlivých zplodin v dopravě, průmyslu a stavebnictví, ale také emisí z odpadu a z paliv používaných při vaření. Zkoumanými oblastmi byly Brazílie, Čína, Evropská unie, Indie, Mexiko a Spojené státy.

Studie, která vznikla ve spolupráci s nadací ClimateWorks, tvrdí, že posun směrem k dopravě s minimální produkcí skleníkových plynů a lepší energetická účinnost továren, budov a přístrojů by do roku 2030 mohla zvýšit globální hrubý domácí produkt o 1,8 bilionu dolarů ročně, čili zhruba o 1,5 procenta. Zvýšením finančních prostředků a investic do technologií by globální HDP ročně mohl stoupnout o 2,6 bilionu dolarů, tedy o zhruba 2,2 procenta.

Opatření v oblasti klimatu by prý mohla pomoci zachránit lidské životy. Do roku 2030 by ročně mohly zabránit úmrtí 94.000 lidí, kteří předčasně zemřou na choroby spojené se znečištěním prostředí. Na příklad Čína by mohla odvrátit zhruba milion těchto případů úmrtí, kdyby se jí podařilo rozmístit 70 milionů sporáků s nízkou produkcí skleníkových plynů. Navíc by jí to přineslo i ekonomický prospěch v podobě skoro 11 miliard dolarů.

„Pro vlády po celém světě by tyto zásahy měly být samozřejmostí, o které není třeba přemýšlet, řekl prezident SB Jim Yong Kim během telekonference s novináři.

SB tento měsíc snížila odhad letošního globálního ekonomického růstu na 2,8 procenta z původně očekávaných 3,2 procenta. Vedle zimního poklesu v USA k tomu přispěje hlavně prohlubování útlumu rozvíjejících se ekonomik.

Zdroj: ČTK

Ekologická opatření by mohla zvýšit výkon globální ekonomiky, tvrdí Světová banka Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

    Společnost ·

    Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW,…

  2. Česká pošta zvažuje, že se stane bankou

    Byznys ·

    Česká pošta zvažuje, že požádá o vlastní licenci k poskytování bankovních služeb. V roce 2017 jí vyprší partnerská smlouva s ČSOB, která na poštách nabízí služby p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.