EK se pustila do Polska kvůli jeho reformám soudů, prý ohrožují vlády práva v zemi

Poslední návrhy změn soudního systému v Polsku, projednávané polským parlamentem, výrazným způsobem zvyšují ohrožení vlády práva v zemi. Myslí si to především členové Evropské komise. Novináře o tom informoval její první místopředseda Frans Timmermans. Komisaři ve středu o vývoji poprvé diskutovali. Timmermans Varšavu opět vyzval, aby reformu zastavila a vrátila se k dialogu. Předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński výzvu komise považuje za politický akt a uvedl, že by se EU neměla do záležitosti vměšovat.

„Záležitost, kterou se nyní zabýváme (reforma soudního systému), spadá výlučně do pravomoci naší země, (ze strany EU) tedy dochází ke zneužití pravomoci,“ řekl Kaczyński. „Tento akt má jednoduše politický charakter,“ dodal v přímém přenosu státní televize TVP.

Polští zákonodárci ve středu po bouřlivé parlamentní debatě valnou většinou odhlasovali, že kontroverzní návrh zákona po druhém čtení postoupí zvláštní parlamentní komisi. Ta se návrhem zákona o reorganizaci nejvyššího soudu, k němuž poslanci vznesli 1300 připomínek, právě zabývá. Ve Varšavě před budovou sejmu i na dalších místech Polska pokračují manifestace za obranu demokracie a za nezávislosti justice, uvedl list Gazeta Wyborcza.

Podle Timmermanse se v důsledku posledních kroků polské vlády také přiblížila chvíle, kdy komise navrhne členským zemím, aby rozhodly, že v Polsku jsou závažně a trvale porušovány hodnoty, na nichž je Evropská unie založena. Tím by se poprvé v historii otevřela cesta k možnosti potrestat členskou zemi EU odebráním některých hlasovacích práv. O věci by však musely ostatní státy rozhodnout jednomyslně. Maďarsko dosud dávalo najevo, že s jeho podporou počítat možné není.

Evropská komise už v roce 2016, v souvislosti s děním kolem polského ústavního soudu, došla k závěru, že vláda práva je v Polsku systematicky ohrožována. Polsku proto dala dvě doporučení, jak situaci napravit. Timmermans ve středu připomněl, že její obavy sdílí jak další členské země EU, tak europarlament a další instituce.

Komise se ale ve středu zabývala především dalšími navrženými či už přijatými zákony z poslední doby, například o reformě soudcovské rady, o nejvyšším soudu a o organizaci soudnictví. Každý z těchto plánů zvlášť by v případě přijetí výrazně podkopal nezávislost polského soudnictví, varoval Timmermans.

„Společně by zlikvidovaly jakoukoliv zbývající nezávislost soudů a dostaly soudní systém pod plnou politickou kontrolu vlády,“ upozornil. Soudci by jen sloužili svým politickým pánům a byli by na nich zcela závislí, dodal.

Poslední reformy podle Timmermanse také nemusejí být v souladu s polskou ústavou. To ale není ani možné posoudit vzhledem k situaci kolem tamního ústavního soudu, připomněl místopředseda komise.

Reformy také možná neodpovídají evropskému právu, což může v budoucnu způsobit potíže každému, kdo by chtěl v Polsku obchodovat, podnikat či jen zemi navštívit. „Nikdo nechce jít k soudu, kde se musí ptát, jestli soudci náhodou nezavolá nějaký ministr. Tak nezávislé soudnictví nefunguje,“ poznamenal Timmermans .„Vláda práva je jednou ze základních hodnot, které naši unii definují. Není to důležité jen pro Poláky. Co se děje v Polsku, ovlivňuje unii jako celek,“ řekl.

 

 

Zdroj: ČTK

EK se pustila do Polska kvůli jeho reformám soudů, prý ohrožují vlády práva v zemi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Do Číny vyrazil z Česka první nákladní vlak

    Byznys ·

    Z Prahy ve středu vyjel do Číny první přímý nákladní vlak. V budoucnu má pravidelně spojovat české hlavní město s městem I-wu ve východočínské provincii Če-ťiang. Vlak…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.