EK schválila dohodu o ruském jaderném palivu pro maďarskou elektrárnu Paks

Evropská komise souhlasila s dohodou Maďarska a Ruska o dodávkách radioaktivního paliva pro jadernou elektrárnu u města Paks. Na včerejší tiskové konferenci to podle agentury MTI řekl ředitel úřadu předsedy maďarské vlády János Lázár.  

Evropská komise podle Lázára kabinet premiéra Viktora Orbána oficiálně informovala, že agentura Euratom, která v rámci Evropské unie schvaluje dodávky jaderného paliva, dala souhlas k maďarsko-ruské dohodě. Tento souhlas tak odstraňuje všechny překážky pro plánovanou dostavbu elektrárny Paks, dodal Lázár.

„Nyní již nejde o to, zda modernizace (elektrárny) bude, nýbrž o to, jakým způsobem bude provedena,“ řekl Lázár dále. Zároveň sdělil, že výstavba dvou nových bloků jaderné elektrárny v Paksi má začít v roce 2018.

Lázár nicméně připustil, že jednání mezi vládou a Evropskou komisí ohledně tohoto projektu ještě pokračují, a to pokud jde o obchodní otázky a otázky hospodářské soutěže. Dodavatelé, kteří se zapojí do dostavby elektrárny, totiž musejí být vybráni na základě evropských pravidel pro zadávání veřejných zakázek, což je podle Lázára samozřejmě „v souladu se záměry a zájmy Maďarska“.

Ředitel Orbánova kabinetu podle MTI rovněž označil za „velký úspěch“, že se maďarské vládě podařilo přesvědčit Evropskou komisi, že maďarsko-ruská dohoda je „spíše zaměřena na zvýšení evropské energetické bezpečnosti než na zvýšení závislosti Maďarska na Rusku“.

Maďarsko v březnu potvrdilo, že mělo kvůli dohodě s Moskvou určité potíže v Bruselu. Lázár tehdy uvedl, že Euratom a Evropská unie část projektu schvalují a část pro ně zůstává sporná. Euratom totiž chtěl, aby palivo pro elektrárnu mohli zajišťovat i jiní dodavatelé, ne jen Rusko.

Deník Financial Times 12. března s odvoláním na nejmenované zdroje v Bruselu napsal, že Evropská komise kontrakt v hodnotě 12 miliard eur (asi 330 miliard korun) s Rosatomem zablokovala. To komise ale vzápětí popřela, potvrdila jen výhrady Euratomu.

Lázár už koncem března informoval, že se Euratom s Maďarskem dohodl na tom, že Rusko bude výhradním dodavatelem paliva po dobu deseti let místo dvaceti let původně dojednaných Maďary a Rusy.

Maďarsko loni v prosinci uzavřelo s Rosatomem kontrakt na výstavbu a údržbu dvou nových reaktorů o výkonu 1200 megawattů jediné maďarské jaderné elektrárny v Paksi, která se nachází zhruba 110 kilometrů jižně od Budapešti. Dostavbu má z 80 procent financovat Rusko. Kritici poukazují na to, že dohoda ještě zvýší už tak silnou energetickou závislost Maďarska na Rusku. Kontrakt letos v únoru schválil maďarský parlament.

 

Zdroj: ČTK

 

EK schválila dohodu o ruském jaderném palivu pro maďarskou elektrárnu Paks Foto: skyfish / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Německá vláda zlepší výhled vývoje ekonomiky

    Byznys ·

    Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky země na 1,8 procenta. Podobné tempo pak očekává i pro příští rok. Agenturu Reuters o tom informovaly vládní zdroje.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.