EK posílá Česko kvůli přerozdělování uprchlíků před unijní soud

Evropská komise posílá Česko, Polsko a Maďarsko k unijnímu soudu. Důvodem je jejich odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Novináře o tom ve čtvrtek informoval první místopředseda komise Frans Timmermans s tím, že pro Prahu, Varšavu a Budapešť nemůže být čtvrteční krok překvapením. Naznačil ale zároveň, že věc stále může vyřešit změna přístupu trojice zemí.

„Předání věci soudu je vždy až poslední možnost. Není to něco, co bychom si přáli,“ poznamenal místopředseda komise. EK je podle něj strážce unijních smluv a pokud členský stát trvale neplní své povinnosti, postupuje věc soudu. Záležitost je podle něj velmi důležitá. „Je to o lidech, je to o solidaritě, je to o tom, že Evropská unie drží v časech krize pospolu,“ prohlásil Timmermans.

Česko, Polsko a Maďarsko podle komise dál neplní své povinnosti plynoucí z programu jednorázového přerozdělování žadatelů o azyl v rámci Evropské unie přesto, že soudní dvůr EU na počátku září potvrdil jeho platnost. Odpovědi trojice zemí na poslední stanovisko komise byly neuspokojivé a tyto státy nijak nenaznačily, že se na věci chtějí začít podílet.

Řízení s Českem, Polskem a Maďarskem zahájila komise 15. června. Soud nyní může rozhodnout o vysoké jednorázové pokutě či opakovaném penále do chvíle, než trojice zemí své povinnosti splní.

Mechanismus kvót měl pomoci Řecku a Itálii, kam se uchýlilo množství uprchlíků mířících do Evropy ze Sýrie, ale také z dalších států, třeba z Afriky. Obě jihoevropské země příliv migrantů nezvládaly.

Program, na kterém se unijní státy přes odpor ČR a dalších zemí shodly v roce 2015, skončil po dvou letech letos v září. Slovensko a Maďarsko neuspěly u unijního soudu s žalobou na způsob, jakým bylo o programu rozhodnuto. Soud naopak řekl, že jednorázový mechanismus byl adekvátní reakcí.

Plán předpokládal přesun celkem až 160 tisíců lidí s nárokem na mezinárodní ochranu, ovšem státy si dosud z Řecka a Itálie rozebraly jen o něco více než 32 000 osob, oznámila ve čtvrtek komise. Česko převzalo pouze 12 lidí a nyní končící vláda jednoznačně oznámila, že se na věci podílet nehodlá. Podobný postoj zastává také prezident Miloš Zeman i nově jmenovaný ministerský předseda Andrej Babiš.

Timmermans ve čtvrtek upozornil, že v Itálii a Řecku je stále několik tisíc lidí, kteří byli do program zařazeni a čekají na přesun. Řízení u unijního soudu přitom obvykle trvá řadu měsíců.

Ministr zahraničí vlády v demisi Lubomír Zaorálek tento týden v Bruselu novinářům řekl, že krok komise není překvapením. Je podle něj stále čas na jednání a hledání smírného řešení. Mluvčí českého prezidenta ve čtvrtek připomněl úterní tiskovou konferenci, na které Miloš Zeman prohlásil, že migrační kvóty považuje „za vměšování do vnitřních záležitostí České republiky nebo jakéhokoli jiného státu“.

 

 

Zdroj: ČTK

EK posílá Česko kvůli přerozdělování uprchlíků před unijní soud Foto: skyfish / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.