EK podpoří vědu a výzkum více penězi, oproti původním návrhům jde ale o menší podporu

Evropská komise minulý týden představila návrh na rozpočet Evropské unie na vědu a výzkum pro období 2021 až 2027. Komise chce tuto oblast podpořit více penězi. Rámcový program známý jako Horizon Europe by mohl uvolnit 100 miliard eur. Další kroky jsou na Evropském parlamentu a Radě EU. Více o tom hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz

Návrh rozpočtu Evropské komise počítá s více než 1,1 biliony eur v závazcích. To se rovná 1,11 % hrubého národního důchodu 27 zemí EU. S Velkou Británií se již nepočítá. Důvodem je její rozhodnutí o opuštění Evropské unie, k čemuž došlo během referenda koncem června 2016. 

Na menší podporu by v období mezi lety 2021 až 2027 měly dosáhnout oblasti zemědělství a politika soudržnosti. Větší podporu naopak pocítí oblasti věda a výzkum obrana nebo program Erasmus+.

Podle portálu Vědavýzkum.cz je v rámci vědy a výzkumu stěžejní rámcový program Horizon Europe. V rámci něj by mělo být uvolněno až 100 miliard eur. Tato částka přitom rovněž obsahuje 2,4 miliardy eur pro Euratom.

Pokud srovnáme současný rozpočet Horizon 2020 s novým návrhem, tak zjistíme, že Evropská komise znatelně navyšuje finanční podporu. Oproti původním návrhům je ale současná varianta spíše konzervativnější. Dříve se hovořilo totiž o částkách dosahujících na 120 nebo 160 miliard eur.

 

 

 

Zdroj: Youradio News

EK podpoří vědu a výzkum více penězi, oproti původním návrhům jde ale o menší podporu Foto: skyfish / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ministr Ťok uvažuje, že skončí ve vládě

    Společnost ·

    Ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO) přemýšlí nad koncem ve vládě. O samotném rozhodnutí bude informovat do konce týdne. Novinářům to sdělil v rámci příchodu na p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.