EK plně stojí za společným prohlášením G7, které popřel Trump

Evropská komise plně stojí za závěrečným prohlášením nedávného summitu G7 v Kanadě, řekl dnes novinářům její mluvčí Margaritis Schinas. Dokument, který následným tweetem odmítl americký prezident Donald Trump, podle komise plně odráží hodnoty, za nimiž EU stojí a které hodlá společně se svými partnery bránit.

"EU bude dál prosazovat mezinárodní systém založený na pravidlech uznávaných všemi stranami," podotkl Schinas. Dvoudenní summit G7 v kanadském La Malbaie skončil fiaskem, když klopotně dosažený kompromis nejdříve schválili všichni členové skupiny nejvyspělejších ekonomik světa. Zavázaly se, že budou bojovat s protekcionismem a zmodernizují Světovou obchodní organizaci (WTO), aby byla spravedlivější.

Dohodu ale nakonec na dálku, pomocí twitteru, popřel americký prezident Donald Trump, údajně kvůli vyjádřením pořádajícího kanadského premiéra Justina Trudeaua na tiskové konferenci.

Mluvčí EK Schinas zdůraznil, že pro EU "pacta sunt servanda", tedy, že uzavřené smlouvy se mají dodržovat. Dokument, který v Kanadě vznikl po dvou dnech intenzivního jednání a ještě delší přípravě na nižších diplomatických úrovních, plně odráží hodnoty a přístupy Evropské unie, podotkl Schinas.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker podle něj kanadskému premiérovi a jeho týmu veřejně děkuje za "excelentní přípravu a řízení tohoto nesnadného summitu".

 

Zdroj: ČTK

EK plně stojí za společným prohlášením G7, které popřel Trump Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Vláda chce představit plán investic na 10 let

    Společnost ·

    Vláda do konce června představí plán investic na následujících minimálně deset let. Na dnešní akci Institutu pro politiku a společnost to uvedla ministryně financí v d…

  2. Kdysi střídmá Čína propadá konzumerismu

    Byznys ·

    "Neviditelní chudí" je nové trendy označení, které se šíří na čínském internetu. S nádechem ironie označuje mladé lidi, kteří vydělávají více než 10 000 jüanů měsíčně …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.