EK: Migrační tlak na EU se snížil, přesto dál představuje zátěž

Hranice Evropské unie loni ilegálně překročilo 205.000 lidí, uvedla dnes Evropská komise. Komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos před novináři upozornil, že to je skoro o 30 procent méně než v roce 2014, který je z hlediska migrace pokládán za předkrizový rok. Tlak na systémy zemí bloku, které s migrací souvisejí, se podle komise snížil, přesto ale nepolevuje. Loni bylo v unii například podáno přibližně 685.000 žádostí o azyl.

Avramopulos dnes zdůraznil, že klíčovou roli dál hraje dva roky stará dohoda mezi EU a Tureckem, která počty příchozích do Řecka snížila až o 97 procent. Součástí dohody byla unijní finanční pomoc určená pro syrské uprchlíky na tureckém území, kterých je stále asi 3,4 milionu.

První tři miliardy eur (přes 76 miliard Kč) už byly využity. Peníze podpořily například vzdělávání půl milionu syrských dětí a znamenaly každoměsíční finanční podporu pro 1,8 milionu lidí.

Komise proto dnes navrhla další třímiliardovou tranši. Miliarda by opět měla jít z unijního rozpočtu a dvěma miliardami by měly, stejně jako v minulosti, přispět členské země bloku.

Avramopulos zdůraznil, že spolupráce Turecka s EU v migrační problematice je dlouhodobá záležitost. "Je to věc společné a velmi jasné politické vůle a v tomto kontextu by bylo dobré vyhnout se zbytečným eskalacím," poznamenal. Napětí mezi EU a Tureckem, které je oficiálně stále kandidátem na členství v bloku, narůstá dlouhodobě. Unie například kritizuje Ankaru za její nedostatky v ochraně svobod a práv občanů poté, co Turecko zpřísnilo režim v reakci na nepodařený vojenský pokus o převrat.

"Musíme dál pracovat s partnerskými zeměmi, abychom lépe zvládali a snižovali toky z Afriky, abychom zajistili jejich spolupráci při zpětném přebírání migrantů a zlepšili podmínky migrantů uvázlých v Libyi," podotkl dnes Avramopulos. Z Libye tak například do EU bylo v rámci kroků Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) evakuováno 1300 migrantů.

Komise dnes také upozornila, že prakticky končí dvouletý program přerozdělování žadatelů a azyl podle kvót, schválený v roce 2015. Kvůli odmítnutí podílet se na něm poslala EK k unijnímu soudu Českou republiku, Maďarsko a Polsko.

Původně program počítal s tím, že bude z Itálie a Řecka podle kvótového klíče přemístěno až 120.000 osob. Nakonec si země rozebraly téměř 34.000 lidí, což je asi 96 procent "způsobilých registrovaných žadatelů". Přemístění těch zbývajících, kterých je v Řecku ještě 149 a v Itálii 933, se podle komise už připravuje.

 

Zdroj: ČTK

EK: Migrační tlak na EU se snížil, přesto dál představuje zátěž Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Adidas zvýší dividendu, důvodem je růst zisku

    Byznys ·

    Zisk z probíhajících aktivit německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas v uplynulém roce vzrostl téměř o čtvrtinu na 1,35 miliardy eur (34 miliard Kč). Firm…

  2. V 76 letech zemřel známý fyzik Stephen Hawking

    Tech ·

    Ve středu zemřel světoznámý britský fyzik Stephen Hawking.Ten byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý. Informovala o tom Hawkingova rodina. Hawking, který byl po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.