EK chce rozdílnou kvalitu potravin řešit zpřísněním ochrany spotřebitele

Problém nižší kvality některých potravinářských výrobků na trzích středoevropských členských zemí EU by měl v první fázi pomoci řešit přesnější výklad evropských ustanovení o ochraně spotřebitele. Po pondělním jednání ministrů zemědělství osmadvacítky to novinářům řekl ministr Marián Jurečka. Podle něj slíbila přesnější výklad příslušných ustanovení eurokomisařka odpovědná za ochranu spotřebitele Věra Jourová. Nový samostatný zákon řešící tuto problematiku zatím pravděpodobně nevznikne.

„Dvojí kvalitu potravin a zboží jako jsou prací prášky považuji za neférovou obchodní praktiku na společném evropském trhu,“ sdělila eurokomisařka Jourová. Cestou k účinné nápravě je podle ní právě uplatnění evropských pravidel ochrany spotřebitelů. Podle Jurečky by zpřesnění výkladu pravidel mělo pomoci věc přinejmenším částečně řešit bez potřeby nové celoevropské legislativy.

Problém středoevropské země EU s rostoucí intenzitou připomínají už delší dobu. Před několika dny na věc upozornili přímo premiéři zemí visegrádské skupiny, tedy Maďarska, Slovenska, Česka a Polska. Ti se ve Varšavě dohodli na výzvě adresované Evropské komisi, aby problému věnovala větší pozornost.

Podle Jurečky bude Jourová jako zástupkyně komise v březnu jednat s členskými zeměmi a jejich obchodními inspekcemi tak, aby získala přehled o situaci a o rozsahu problému. Svá zjištění by měla ministrům předložit v červnu. „Stojí také o výsledky našich testů, které budeme dělat v pěti členských státech - v Německu, Rakousku, ČR, Slovensku a Maďarsku tak, aby se v červnu mohlo říct, jak dál věc řešit,“ dodal Jurečka.

Na pondělní schůzce prezentoval, včetně konkrétních případů, česká zjištění z roku 2015. Slovenská ministryně Gabriela Matečná představila podobná slovenská šetření, vystoupil i zástupce Maďarska.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

EK chce rozdílnou kvalitu potravin řešit zpřísněním ochrany spotřebitele Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Republikáni představili svou náhradu za Obamacare

  Společnost ·

  Republikánští členové americké Sněmovny reprezentantů v pondělí představili návrh zákona, který by měl zrušit stěžejní část zdravotnické reformy bývalého demokratickéh…

 2. Kuba nezvládá uspokojit poptávku po doutnících

  Byznys ·

  Kuba má problémy s dodávkami některých prémiových značek doutníků kvůli nízké úrodě v minulosti a rostoucí poptávce. Jev zvaný El Niño způsobil nadměrné deště a nevhod…

 3. Boom biopotravin utichá, loni trh stagnoval

  Byznys ·

  Trh s biopotravinami a produkty ekologického zemědělství, které se prodávají v maloobchodu, loni podle agentury Nielsen téměř stagnoval. Vzrostl totiž pouze o 0,4 proc…

 4. Trump obvinil Obamu z odposlechů jeho kanceláře

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump obvinil svého předchůdce v nejvyšším úřadu Baracka Obamu, že během loňské volební kampaně nařídil odposlechy v Trumpově kanceláři. Trum…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.