EK chce letos dokončit jednání o volném obchodu mezi EU a USA

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová chce ještě letos úspěšně dokončit jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií (EU) a Spojenými státy ještě. Plánuje tak učinit i navzdory tomu, že se Britové v referendu vyslovili k opuštění EU. Malmströmová to včera oznámila v rámci návštěvy Washingtonu. Informovala o tom agentura Reuters.

Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Zástupci Evropské komise o TTIP jednají s americkou stranou již od roku 2014.

Malmströmová upozornila, že se svým týmem stále jedná i ve jménu Británie jakožto členské země EU. „Uděláme vše, co je v našich silách, abychom příští měsíc dosáhli co největšího pokroku a dokončili jednání před odchodem vlády (amerického prezidenta Barracka) Obamy,“ řekla Malmströmová. „To je stále plán A, na kterém nic nezměnilo ani britské referendum,“ dodala.

Americký ministr zahraničí John Kerry v úterý prohlásil, že Obama by se mohl pokusit souběžně jednat o bilaterální dohodě s Británií a o vícestranném obchodním paktu s EU.

Zastánci smlouvy TTIP tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky, bojuje proti ní také řada aktivistů a dalších skupin - mimo jiné kvůli netransparentnosti a možným dopadům na zemědělství a životní prostředí.

 

 

Zdroj: ČTK

EK chce letos dokončit jednání o volném obchodu mezi EU a USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.