Češi vnímají, že se mají dobře. Jejich útraty proto stoupají.

České domácnosti se vzhledem k růstu zaměstnanosti i mezd nepřestaly bát utrácet ani v předvánočním období, ukázala podle analytiků čísla z maloobchodu za prosinec i celý loňský rok. Silný růst tržeb očekávají také v letošním roce, spotřeba domácností by tak měla zůstat hlavním tahounem růstu ekonomiky. Někteří ekonomové ale varovali před blížícím se nasycením trhu s osobními auty. Tržby v českém maloobchodě bez aut se loni zvýšily meziročně o 5,6 procenta, v prosinci zvolnily meziroční růst na 4,7 procenta.

"Podle vývoje tržeb obchodníků se dá říct, že Češi zažili nejštědřejší Vánoce v historii," podotkl analytik ČSOB Petr Dufek. Prosinec podle něj potvrdil silnou ochotu nakupovat z předchozích měsíců, která je spojená s výbornou náladou spotřebitelů neobávajících se zhoršení jejich finanční situace v letošním roce ani nezaměstnanosti.

Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský poukázal na to, že se zvyšují výrazněji tržby za nepotravinářské zboží než za potraviny, což je typické pro období rostoucí kupní síly domácností. "Domácnosti, díky vyšším příjmům plynoucím z růstu mezd i vyšší zaměstnanosti, věří v českou ekonomiku a nebály se to ukázat především v období Vánoc," uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke.

Meziroční růst tržeb v maloobchodu bez aut sice v prosinci lehce zvolnil, po zohlednění nižšího počtu pracovních dnů byl ale nadprůměrný, poznamenal Rožumberský. "Slabinou maloobchodu zůstaly tržby za prodeje a opravy aut, které druhý měsíc v řadě vykázaly meziroční pokles," upozornil, projevilo se to podle něj i v celoročním výrazném zpomalení přírůstku tržeb za prodej automobilů.

"Ačkoliv automobilky dál chrlí jedno auto za druhým, nákupní šílenství v autosalonech pomalu končí. Automobilové odvětví přitom předznamenává další vývoj v maloobchodu," upozornil Jiří Cihlář z Next Finance. V létě kvůli tomu očekává zpomalení růstu tržeb.

Dobré předpoklady k tomu, aby si letos udržely loňskou dynamiku, mají maloobchodní tržby bez aut podle Rožumberského. Hlavní ekonom Deloitte David Marek očekává pro letošní rok růst maloobchodních tržeb v rozmezí pěti až šesti procent. Silný růst tržeb letos předpokládá také Dufek. Spotřeba domácností podporovaná rychlejším růstem reálných výdělků se podle něj nejspíše stane hlavním motorem poptávkové strany ekonomiky.

 

Zdroj: ČTK

Češi vnímají, že se mají dobře. Jejich útraty proto stoupají. Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Měla by EU fungovat jako rodina?

  Společnost ·

  Evropská unie je pro Chorvatsko symbolem míru a růstu, projekt ale nemůže fungovat bez solidarity mezi všemi členskými státy. Na úvod dnešní plenární rozpravy v Evrops…

 2. Berlusconi: Migranti? Časovaná bomba!

  Společnost ·

  Italský expremiér Silvio Berlusconi měsíc před parlamentními volbami přilil olej do ohně v kampani, k jejímž hlavním tématům se bezpochyby řadí migrace. V televizním i…

 3. Nejlepší reklamy Super Bowlu v roce 2018

  Byznys ·

  Super Bowl je každoročně jednou z největších sportovních událostí. Jmenovitě jde o finále amerického fotbalu NFL. Letos se proti sobě postavili New England Patriots a …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.