Češi stále častěji vyměňují mobilní telefony a notebooky

Češi mění starou elektroniku za novou stále rychleji. Interval výměny mobilů se  díky tomu, že lidé už nejsou tak často vázáni smlouvami podle prodejců zmenšil na dva roky. Notebooky či počítače lidé mění v průměru po dvou až třech letech.

„Mobilní telefony zákazníci obměňují obvykle jednou za dva roky, notebooky s o něco delším intervalem, tedy jednou za dva až tři roky. Poměrně často se vyměňuje příslušenství k IT technice, jako jsou myši, klávesnice a podobně. U malých kuchyňských spotřebičů je interval výměny kratší než například u velké bílé techniky,“ říká ředitelka Kasa.cz Andrea Čižmářová.

Hlavně u mobilních telefonů se doba výměny postupně zkracuje. „Je to hlavně díky faktu, že operátorům ubývají zákazníci vázaní smlouvou. Zatímco v minulosti zákazníci čekali, až jim vyprší smlouva, aby si mohli pořídit nový telefon, dnes čekají, až přijde na trh nová modelová řada, nebo třeba na to, až současný telefon splatí. Pak často mění mobil za modernější,“ uvedla mluvčí e-shopu Mall.cz Michala Gregorová. Současně se i zrychlilo tempo, kterým na trh přicházejí nové modelové řady telefonů.

Spotřebitele ke koupi nového telefonu vede řada dalších důvodů. „Snaha mít nový a moderní přístroj, který je 'in' a který si poradí s moderními technologiemi, s připojením k internetu, s možností být na sociálních sítích, využívat nejmodernější aplikace apod. Je to otázka životního stylu,“ dodal mluvčí Euronics Bohuslav Komín.

Podle údajů obchodu Mall.cz se interval obměny kuchyňských spotřebičů aktuálně pohybuje kolem pěti až sedmi let. Nejčastěji lidé mění lednice. „Nejčastější obměnou prochází kategorie chlazení, ve které lze v dnešní době nejvíce uspořit. A to jak na elektrické energii díky čím dál nižší spotřebě, tak i na delší životnosti potravin,“ řekla ČTK Gregorová.

Podle Tomáše Kubíka z nábytkářského řetězce IKEA se Češi při výměně spotřebičů chovají velmi prakticky a nové si kupují především ve chvíli, kdy předchozí doslouží. „U kuchyňských spotřebičů je dalším důležitým impulzem také rekonstrukce kuchyně, kdy zákazníci nejen vyměňují spotřebiče, ale nakupují i další, které v domácnosti do té doby neměli,“ uzavřel Kubík.

Obměnu elektroniky často uspíší technické či legislativní změny. Například s ukončením analogového televizního vysílání musela většina lidí v posledních letech vyměnit televizní přijímače. „V oblasti domácích spotřebičů se pak dá očekávat, že hodně zákazníků v nejbližší době vymění vysavač. Od září začne totiž platit nová legislativa, a v prodejnách se tak objeví vysavače s nižší spotřebou a vylepšeným sacím výkonem,“ dodala Čižmářová.

Zdroj: ČTK

Češi stále častěji vyměňují mobilní telefony a notebooky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OSN žádá okamžité příměří v Pásmu Gazy

    Společnost ·

    Rada bezpečnosti OSN vyzývá k okamžitému a bezpodmínečnému humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy, které má umožnit dodávku potřebné pomoci obyvatelům Gazy.  …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.