Češi sportují čím dál méně. Florbalu se ale daří, stal se druhým nejoblíbenějším sportem v zemi

Už pátým rokem v řadě klesá v České republice počet registrovaných sportovců a to zejména v kategorii mládeže. Česká unie sportu v roce 2014 evidovala 1,2 milionu členů, což je o téměř sto tisíc méně než v roce 2013. Navzdory nepříznivému vývoji se ale daří florbalu, který se už dostal v pořadí nejoblíbenějších sportů podle počtu registrovaných členů na druhé místo za fotbal.

Jednou z příčin úbytku registrovaných sportovců je i obecné snížení počtu mládeže v české společnosti. „Ročníky narození 2005 a 2006 jsou silnější, ale právě ročníky narození 1995 až 2005 byly velice slabé a i díky tomu se projevil trend, že je českých sportovců méně. Rozhodně se ale projevuje i ten prvek, že procentuálně sportuje méně Čechů, ať už dospělých nebo dětí,“ řekl na rádiu Zet místopředseda Českého olympijského výboru a zároveň prezident České florbalové unie Filip Šuman. Sám vidí situaci jako velmi kritickou, protože Česká republika podle něj výrazně zaostává za sportovní aktivitou v jiných evropských zemích.

Proti tomuto trendu však jde florbal, který měl podle údajů České unie sportu na konci roku 2014 přes 74 tisíc registrovaných členů. Podle Šumana za tím stojí spousta práce. Hlavní je ovšem aktivita klubů, které by měly mládež ke sportu vytrvale lákat. „Velice intenzivně na florbalu spolupracujeme s kluby a snažíme se jim vysvětlit, že pro přilákání dětí do sportu musí být extrémně aktivní,“ řekl. Zároveň také připustil, že florbal to má v tomto ohledu ve srovnání s jinými sporty snazší. A to zejména z důvodu, že nevyžaduje dlouhou přípravu, než si dítě může tento sport plnohodnotně zahrát. Není navíc ani finančně náročný.

I když Česká republika není jediným státem, kde je florbal úspěšný, bude jeho zařazení mezi olympijské sporty podle Šumana ještě nějakou dobu trvat. „Občas se zapomíná na to, jak mladým sportem jsme. Na mezinárodní úrovni jdou věci daleko pomaleji, než jak jsme to zvládli v České republice. Zemí, kde si florbal prožil takto bouřlivý rozvoj je několik. Je ale potřeba, aby se florbal dostal do té úrovně jako je to v naší republice, i v řadě velkých zemí po celém světě,“ myslí si prezident České florbalové unie.

 

Celý rozhovor o českém florbalu a o sportu obecně s místopředsedou Českého olympijského výboru a zároveň prezidentem České florbalové unie Filipem Šumanem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

  

 

Češi sportují čím dál méně. Florbalu se ale daří, stal se druhým nejoblíbenějším sportem v zemi Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.