Češi ohrožují používáním soukromých emailů pro pracovní účely své zaměstnavatele

Dvě pětiny zaměstnanců malých a středně velkých českých firem si přeposílají práci z domova přes soukromou e-mailovou schránku. Soukromá elektronická pošta přitom může ohrozit bezpečnost firemních dat. V zahraničí je situace opačná, když dvě třetiny zaměstnanců používají pro odesílání pracovních dat z domova firemní e-mail. Vyplývá to ze studie společnosti Microsoft.

„Nerozvážné využívání soukromých e-mailů může vážně ohrozit bezpečnost firemních dat a know-how,“ uvedl ředitel pro technologické standardy a odborník na digitální bezpečnost ve společnosti Microsoft Zdeněk Jiříček.

Studie zároveň ukázala, že bezpečné nástroje určené pro sdílení dokumentů, využívá necelá třetina českých zaměstnanců. Řada společností přitom podle Jiříčka umožňuje sdílet dokumenty bezpečným způsobem, zaměstnanci však těchto možností často nevyužívají. Chyba však může být i na straně zaměstnavatelů, kteří v některých případech svým pracovníkům nezajistí dostatečné proškolení.

Počet Čechů pracujících na soukromém počítači nebo tabletu přesahuje evropský průměr. Osmdesát procent českých společností i přesto nemá nastavená pravidla týkající se využívání soukromých zařízení pro práci. V zahraničí se trend, kdy si zaměstnanci stále častěji nosí do práce svoje vlastní zařízení, nazývá jako Bring Your Own Device (BYOD).

„Jde o další faktor, který zvyšuje bezpečnostní riziko týkající se ochrany dat a informací. V celé Evropě přitom oblast BYOD aktivně řídí již 40 % malých a středních podniků,“ řekla PR manažerka společnosti Microsoft ČR Lenka Čábelová.

Některé firmy řeší bezpečnost firemních dat na soukromých zařízeních zaměstnanců pomocí takzvaného vzdáleného přístupu k dokumentům. Ten umožňuje zaměstnancům připojit se odkudkoli k firemnímu serveru nebo cloudovému úložišti.

„Praxe zatím ve srovnání s dalšími evropskými státy zaostává. Třeba cloudová úložiště nebo nástroje pro videokonference a on-line schůzky používá jen necelá polovina oproti evropskému průměru, tj. 6 % oproti 14 %, respektive 4 % oproti 9 %,“ řekl ředitel Microsoftu pro malé a střední podniky Ondřej Novodvorský. 

 

Zdroj: Zet

Češi ohrožují používáním soukromých emailů pro pracovní účely své zaměstnavatele Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Evropská unie obnovuje program družic Galileo

    Tech ·

    Evropská unie včera poslala na palubě ruské rakety Sojuz na oběžnou dráhu dva satelity, které budou součástí evropského navigačního systému Galileo. Šlo o první vypušt…

  2. BlackBerry se po třech letech vrátil k zisku

    Byznys ·

    Výrobce telefonů BlackBerry se ve čtvrtém čtvrtletí po více než třech letech vrátil k zisku. Jeho příjmy však stále klesají. Čistý zisk za tři měsíce do konce února či…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.