Češi hodnotí ekonomiku země nadále rekordně kladně

Češi hodnotí tuzemskou ekonomiku nadále rekordně pozitivně. V červnu ji stejně jako v květnu vnímalo jako dobrou 49 procent, což je nejlepší výsledek za posledních 19 let. Informace vycházejí z průzkumu, jehož výsledky ve středu zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nadpoloviční většina také hodnotí pozitivně životní úroveň své domácnosti.

Současná ekonomická situace Česka je dobrá podle 49 procent lidí, podle třetiny není ani dobrá, ani špatná a za nepříznivou ji označuje 15 procent lidí. Aktuální hodnocení je výrazně lepší než před rokem, kdy situaci kladně hodnotilo 38 procent dotázaných a nepříznivě 19 procent.

Podrobnější analýza CVVM ukázala, že optimismus v hodnocení narůstá se zlepšující se subjektivně hodnocenou životní úrovní respondenta a rovněž s rostoucím příjmem, spokojeností s vlastním životem či zvyšující se spokojeností s politickou situací. Optimističtěji se o situaci vyjadřují třeba vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci. Se zlepšením ekonomické situace Česka letos počítá čtvrtina lidí, zatímco 15 procent Čechů očekává, že se zhorší.

Podobně kladně jako tuzemské hospodářství vidí lidé i situaci vlastních domácností. Podle 52 procent je dobrá a podle 12 procent špatná. Třetina lidí charakterizuje životní úroveň domácnosti jako ani dobrou, ani špatnou. Úroveň vlastní domácnosti ale lidé hodnotí zhruba stejně jako před rokem, hodnocení se významně nezměnilo.

CVVM průzkum provedlo mezi 1078 respondenty v období mezi 16. a 29. červnem.

 

 

Zdroj: ČTK

Češi hodnotí ekonomiku země nadále rekordně kladně Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Huawei předstihl Apple v prodeji smartphonů

  Byznys ·

  Čínská firma Huawei se stala novou dvojkou v prodeji chytrých telefonů. Předehnala tak americkou společnost Apple. V rámci letošního druhého čtvrtletí prodala 54,2 mil…

 2. Škodovce klesl provozní zisk na 21 miliard korun

  Byznys ·

  Automobilce Škoda Auto v prvním pololetí klesl provozní zisk meziročně o 4,5 procenta na 821 milionů eur (21 miliard Kč). Negativní vliv na výsledek měly směnné kurzy …

 3. BMW postaví v Maďarsku továrnu za miliardu eur

  Byznys ·

  Německá automobilka BMW investuje zhruba miliardu eur (25,6 miliardy Kč) do výstavby nové továrny na výrobu aut v Maďarsku. Továrna s výrobní kapacitou až 150.000 vozů…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.