„Češi dosáhnou na Nobelovu cenu stěží, musíme se zaměřit na podporu vědy,“ říká Jurajda

Svět dnes očekává oznámení nového držitele Nobelovy ceny za ekonomii. Favority je těžké označit. Štěpán Jurajda z Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium za jimi však označuje bývalého ředitele Mezinárodního měnového fondu Oliviera Blancharda nebo hlavního ekonoma Světové banky Paula Romera. Pro Čechy je dosažení mety Nobelovy ceny takřka nedosažitelným cílem. Důvodem je podle Jurajdy zejména velikost naší země. Česko by se však mělo zaměřit více na podporu vědy. 

Kandidátů, kteří mohou obdržet Nobelovu cenu za ekonomii, je více. Podle Jurajdy lze jen těžko odhadovat, kdo ocenění získá. „Komise, která to vybírá, nenaznačuje dopředu, kdo by to mohl být. Z toho, že loni Nobelovu cenu za ekonomii získal Angus Deaton za analýzu spotřeby chudoby a blahobytu, se dá vyvozovat, že letos by to mohl být makroekonom,“ řekl na rádiu Zet Jurajda.

Konkrétně by pak mohlo jít o bývalého ředitele Mezinárodního měnového fondu Oliviera Blancharda za studium ekonomických fluktuací nebo Marca Melitze z Harvardu, který se pohybuje na poli mezinárodního obchodu. Dalším kandidátem může být hlavní ekonom Světové banky Paul Romero. 

Za více než stoletou historii Nobelovy ceny získalo Česko pouhé dvě ocenění. Podle Jurajdy je to dané tím, že jsme malou zemí. Ani to ovšem nemusí být měřítkem, protože Izrael získal rovněž velkou řadu těchto ocenění. Jde ale o výjimku.

V současnosti se Česko věnuje vědě více než v minulosti. I tak se ovšem nedaří tuzemským vědcům uspět ani na poli prestižních grantů Evropské výzkumné rady.

„Pokud nějaký Čech nebo Češka cenu dostane, tak asi nebudou působit v České republice ale někde na nějaké špičkové univerzitě v zahraničí. Já si myslím, že hlavní problém je potřeba dnes hledat v tom, jak podporujeme vědu,“ uvedl Jurajda. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru se Štěpánem Jurajdou z Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Češi dosáhnou na Nobelovu cenu stěží, musíme se zaměřit na podporu vědy,“ říká Jurajda Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.