Egyptu letos klesl počet turistů o 40 procent, vláda chystá plán na podporu cestovního ruchu

Egyptská vláda chce pomocí nového plánu přilákat zpět miliony turistů a doufá, že nynější propad návštěvnosti je jen dočasný. Agentuře Reuters to řekl nový egyptský ministr cestovního ruchu Jahjá Rašíd. V prvním čtvrtletí klesl počet turistů v Egyptě v meziročním srovnání o 40 procent. Hlavní příčinou byl nárůst počtu islamistických útoků na turisty v čele s říjnovým výbuchem ruského letadla s turisty cestujícími z Šarm aš-Šajchu.

Ministr uvedl, že Egypt chce pomocí šestibodového plánu přitáhnout do konce příštího roku 12 milionů návštěvníků. „Ohledně budoucnosti cestovního ruchu v Egyptě jsem velmi optimistický,“ řekl.

Egypt od říjnového pádu ruského letadla na Sinaji posílil bezpečnostní opatření v letoviscích a na letištích. Nový plán na podporu cestovního ruchu podle Rašída počítá s posílením zahraničních aktivit vlajkového přepravce EgyptAir a zlepšením služeb.

Cestovní ruch je pilířem egyptské ekonomiky a hlavním zdrojem tvrdé měny. V důsledku politických otřesů po svržení prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 počet zahraničních turistů v zemi klesl z téměř 15 milionů pod deset milionů ročně. Příjmy Egypta z cestovního ruchu se před rokem 2011 pohybovaly kolem 12,5 miliardy dolarů (dnešních zhruba 300 miliard Kč), v roce 2014 činily zhruba sedm miliard dolarů.

I v žebříčku nejoblíbenějších zahraničních destinací českých turistů si Egypt značně pohoršil. Vyplývá to ze statistik Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Podle výkonné ředitelky asociace Kateřiny Petříčkové se kvůli obavám o bezpečnost vracejí čeští turisté zpět k tradičním dovoleným v Evropě. Nově se na první příčku zahraničních destinací českých turistů vyhouplo Slovensko. Více o tématu čtěte zde. 

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Egyptu letos klesl počet turistů o 40 procent, vláda chystá plán na podporu cestovního ruchu Foto: R.M. Nunes / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.