Egypt posílil armádu, od Francie koupil 24 stíhaček, fregatu a rakety

Egypt podepsal kontrakt na nákup 24 francouzských stíhacích letounů Rafale. Podle agentury Reuters zbrojní dohoda s Paříží obsahuje i rakety vzduch-vzduch a námořní fregaty a celkově dosahuje 5,2 miliardy eur (přes 140 miliardy korun). 

Káhira si od koupě slibuje posílení svých vojenských schopností v souvislosti s rozšiřujícím se konfliktem v sousední Libyi.

Smlouvu podepsal v Káhiře egyptský ministr obrany Sidkí Subhí se svým francouzským protějškem Jean-Yvesem Le Drianem. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil také egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

Letouny Rafale vyrábí francouzská společnost Dassault Aviation. Stíhačky jsou od roku 2004 součástí vybavení francouzské armády, zahraničního kupce ale až do této doby nenašly.

Egyptské letectvo dnes několikrát v sousední Libyi bombardovalo pozice radikálů hlásících se k organizaci Islámský stát (IS). Egypt tak reagoval na vraždu 21 egyptských koptů, jejíž videozáznam byl zveřejněn v neděli. Prezident Sísí k tomu řekl, že Egypt si vyhrazuje právo na odvetu.

 

Zdroj: ČTK

 

Egypt posílil armádu, od Francie koupil 24 stíhaček, fregatu a rakety Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.