Egypt navrhl prodloužit příměří mezi Hamasem a Izraelem o dva dny

Egypt, který funguje jako zprostředkovatel při jednáních mezi Izraelci a palestinským hnutím Hamas, oběma znepřáteleným stranám navrhl, aby bylo nynější třídenní příměří prodlouženo o dva dny.

Egypt chce prodloužit stávající třídenní příměří mezi Izraelem a Palestinou o další dva dny. S odvoláním na egyptské zdroje o tom dnes informovala libanonská televize. Palestinská delegace je v Káhiře již od víkendu, Izraelci dorazili v úterý večer a dnes by měly být zahájeny nepřímé rozhovory o trvalejším příměří v oblasti.

Dojednané krátkodobé příměří vstoupilo dnes do druhého dne a z obou stran je zatím dodržováno. Na území Izraele nepřistála ani jedna raketa z Pásma Gazy, které ovládá hnutí Hamas, a nedochází ani k žádným izraelským náletům.

Americký ministr zahraničí John Kerry v rozhovoru s britskou televizní stanicí BBC vyzval Izrael i Palestince, aby využili nynějších rozhovorů k „širším vyjednáváním“ týkajícím se jejich vztahů a budoucího uspořádání. „Věřím, že nynější situace přivede všechny k tomu, že se zaměří zpátky na vyjednávání a pokusí se vyřešit témata týkající se obou států,“ prohlásil Kerry.

Šéf americké diplomacie opět zopakoval, že USA podporují právo Izraele na sebeobranu proti raketám vypáleným radikály z palestinského hnutí Hamas. Spojené státy ale rovněž podpořily otevření hraničních přechodů do Gazy, aby „se do oblasti dostalo jídlo a mohlo dojít k její rekonstrukci“. „S větší svobodou se ale pojí i větší zodpovědnost vůči Izraeli, což znamená vzdát se raket,“ dodal Kerry.

Za téměř měsíc trvání si boje mezi Izraelem a Pásmem Gazy vyžádaly na palestinské straně 1867 mrtvých, z nichž většina jsou údajně civilisté. Mezi 67 oběťmi na izraelské straně je 64 vojáků, dva izraelští civilisté a jeden Thajec.

Podle bilance, kterou zveřejnila izraelská armáda, bylo z Pásma Gazy vypáleno od 8. července přes 3360 raket, z toho více než 2300 jich dopadlo do Izraele, 475 skončilo ještě na území Gazy a 584 raket zachytil a zneškodnil protiraketový systém Iron Dome. Izraelská armáda zničila během operace Ochranné ostří 32 tunelů vedoucích z Pásma Gazy na území židovského státu, letectvo pak zaútočilo na 4762 údajných teroristických cílů, z toho 1678 bylo odpalovacích zařízení raket a 191 úkrytů zbraní. Zabito bylo podle izraelské armády více než 750 teroristů.

Zdroj: ČTK

Egypt navrhl prodloužit příměří mezi Hamasem a Izraelem o dva dny Foto: Palestinská rodina se vrací domů, sever Gazy. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.