EGAP se připravuje na nové kontrakty českých exportérů v Íránu

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) se připravuje na možné obnovení pojišťování exportu do Íránu. Státní pojišťovna zahájila poradenství a předběžné posuzování nových obchodních případů do země. Podmínkou pro zahájení konečného posouzení obchodních případů je odvolání sankcí znemožňujících vývoz do Íránu. Informovala o tom mluvčí společnosti Hana Hikelová.

Podle generálního ředitele EGAP Jana Procházky pojišťovna reaguje na aktuální vývoj mezinárodně politické situace, kdy se očekává v horizontu šesti měsíců zrušení sankcí vůči Íránu. „Chceme tím pomoci zajistit konkurenceschopnost českých vývozců a umožnit přípravu nových obchodních případů tak, abychom po zrušení sankcí byli schopni rychle reagovat a začít pojišťovat nový export,“ uvedl Procházka.

Írán slibuje obchodní příležitosti do budoucna. Do země v září zamíří třicetičlenná podnikatelská mise Hospodářské komory s náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou. Na podzim by měl Írán navštívit také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. V Teheránu by měla být v budoucnu navíc otevřena zahraniční kancelář agentury CzechTrade.

Český vývoz do Íránu dosáhl loni 564 milionů korun. Dovezlo se naopak zboží v hodnotě 163 milionů korun. Před deseti lety přitom byla roční hodnota vývozu čtyřnásobná. České firmy v posledních letech vyvážely do Íránu hlavně sklo, kuchyňské zboží či léky. Írán do Česka zase vyváží vinné hrozny, ovoce, ořechy či koberce.

Ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin upozornil, že vzhledem k současné velmi nízké ceně ropy, hlavního zdroje příjmů íránské ekonomiky, se nedá očekávat rychlý návrat exportu na úroveň let 2010 a 2011. „Nicméně, íránský trh má vzhledem k historicky dobrému jménu České republiky, ale i dřívějšího Československa, pro naše firmy značný potenciál,“ dodal.

Z pohledu EGAP byl v minulosti Írán pro exportéry spolehlivá destinace, do roku 2010 pojišťovna eviduje takřka bezproblémovou platební historii íránských subjektů. Před zavedením sankcí EGAP pojistil vývoz do země v hodnotě téměř 13 miliard korun.

Do roku 2010 české firmy s podporou EGAP vyvezly do Íránu technologické zařízení pro elektrárnu, linky pro výrobu dieselových čerpadel, parní turbogenerátory, cukrovar, cementárnu, čističku odpadních vod a další dodávky za celkem více než deset miliard korun.

Světové mocnosti uzavřely 14. července s Íránem dohodu, která blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodních hospodářských sankcí. Dohoda byla uzavřena byla po mnohaletém úsilí vyjednávačů z USA, Velké Británie, Francie, Ruska, Německa, Číny, Íránu a Evropské unie. „Zrušení části protiíránských sankcí je podmíněno souhlasem amerického Kongresu, který není v tomto republikány kontrolovaném nejvyšším zákonodárném orgánu USA plně zaručen, i když je pravděpodobný. Případný americký nesouhlas se zrušením sankcí může samozřejmě celou situaci ještě značně zkomplikovat,“ dodal Lukáš Martin.

 

Zdroj: ČTK

 

EGAP se připravuje na nové kontrakty českých exportérů v Íránu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.