reklama

EET startuje už zítra. Mnozí chystají protesty, jiní se proti rizikům EET pojišťují

Segment ubytování, stravování a pohostinství se připravuje na start prvního kola elektronické evidence tržeb (EET). Pro ně začínají nové povinnosti už zítra. Zatímco  Asociace podnikatelů a manažerů chystá protesty, někteří živnostníci si rychle pro své nové registrační pokladny zřizují pojištění. V rámci něho pojistit i v případě porušení povinností stanovených zákonem, za které hrozí živnostníkům a firmám až půl milionové pokuty.

Mohlo by vás zajímat

Zhruba 40.000 podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách začne ve čtvrtek elektronicky evidovat tržby. Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření ostře kritizuje a tvrdí, že elektronická evidence tržeb (EET) zlikviduje mnoho drobných živnostníků. V dalších letech se pak mají do evidence zapojit další obory podnikání.

Mnozí však chtějí vyjádřit nesouhlas s tímto novým opatřením. Například Asociace podnikatelů a manažerů vyzvala podnikatele a živnostníky, aby aby tak učinili tím, že ve čtvrtek přeruší provoz svých obchodů. Předseda Asociace Radomil Bábek na rádiu Zet uvedl, že nevyzývají, aby se lidé neúčastnili spouštění systému. „Říkáme zcela na rovinu všem živnostníkům a podnikatelům, že nemají zbytí, musí se toho účastnit a musí ten zákon plnit, jinak budou trestně stíháni státem,“ uvedl s tím, že vyzývá k demonstraci postoje. Podle dosavadních ohlasů pak Bábek odhaduje, že do této formy protestu se zapojí stovky provozoven.

„Elektronická evidence tržeb by vůbec nebyla špatná, ale nesměla by být povinná, demoralizující, nesměla by zatěžovat podnikatele finančně, nesměla by být diskriminující. To všechno tato evidence tržeb je,“ kritizoval nový zákon Bábek.

Asociace rovněž plánuje na sobotu spolu s Okresní hospodářskou komorou v Jablonci nad Nisou a hnutím Radostné Česko bez EET protest proti EET, a to na Václavském náměstí v Praze. Proti EET organizují lidé i petice, které již podepsaly tisíce lidí. 

Proti rizikům EET se dá i pojistit

Další část podnikatelů pak uvažuje, jak se proti rizikům spojeným s elektronickou evidencí tržeb pojistit. Tuto možnost například nabízí pojišťovna Generali. „Během krátkého časového období si první pojištění pro EET sjednali desítky podnikatelů v gastrosektoru, kterých se první vlna EET týká,“ řekl mluvčí pojišťovny Jiří Cívka na rádiu Zet. Nárůst zájmu o tento druh pojištění pak čeká i v příštích dnech a týdnech.

„Pojistná ochrana pro registrační pokladny je širší, než je jinak u elektroniky a výpočetní techniky běžné. Stahuje se totiž na hardware i na software. Pokud mám být konkrétní, tak se jedná o živelná rizika, krádež, loupežné přepadení a elektronická rizika. Pojištění se týká i nosičů dat včetně nákladů na jejich obnovu,“ uvedl Cívka. Pojištění pak může ochránit i před sankcemi, které podnikatelům hrozí za neodeslání datové zprávy právě například z důvodu zničení pokladny. 

 

 

Rozhovor o protestu proti EET s Radomilem Bábkem i o pojištění proti rizikům EET s Jiřím Cívkou si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

EET startuje už zítra. Mnozí chystají protesty, jiní se proti rizikům EET pojišťují Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. 10 rad, jak se v zimě vyvarovat dopravní nehodě

    Společnost ·

    Řidiči se v nadcházejících dnech mohou připravit na sněhovou nadílku. Té by měli přizpůsobit i svoji jízdu a chovat se předvídatelně. Základem bezpečnosti jsou kvalitn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.