Ředitelka MMF vyzvala věřitele Ukrajiny k přijetí dohody o restrukturalizaci dluhu

Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová je spokojena s pokrokem, kterého dosáhla Ukrajina v ekonomické oblasti. Vyzvala proto věřitele této země, aby přijali dohodu o restrukturalizaci dluhu. Lagardeová v neděli na Ukrajině jednala s prezidentem Petrem Porošenkem.

„Je to opravdu pouze na všech věřitelích, aby využili (této) restrukturalizace dluhu. Věříme, že je to velmi dobrá dohoda. Skutečně pochybujeme o tom, že by bylo možné dosáhnout něčeho lepšího,“ poznamenala Lagardeová.

Zadlužená Ukrajina se koncem srpna dohodla se skupinou největších věřitelů na restrukturalizaci dluhu, která zahrnuje odpis 20 procent jistiny dluhopisů a prodloužení termínu splatnosti všech dluhopisů o čtyři roky. Rusko jako jeden z věřitelů ale dál požaduje splacení celého dluhu ve výši tří miliard dolarů. Dluhopisy jsou splatné v prosinci.

Rusko požaduje úplné splacení eurobondů, neboť je nepovažuje za komerční dluh, ale za oficiální státní pomoc, která by měla být splacena. Dluhopisy vydala vláda sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče necelé dva měsíce předtím, než po masových protestech v roce 2014 uprchl z Ukrajiny.

Na otázku ohledně dluhu vůči Rusku Lagardeová uvedla, že je na výkonné radě MMF, aby rozhodla o charakteru dluhopisů. Už dříve se objevily v médiích spekulace, že MMF dluh uzná jako státní pomoc. Porošenko dodal, že Rusko nebude mít za žádných okolností lepší podmínky než ostatní věřitelé Ukrajiny.

Lagardeová uvedla, že ekonomický pokrok Ukrajiny je velmi povzbudivý. Kyjev ale také vyzvala, aby pokračoval v boji s korupcí. Porošenko podle agentury Reuters řekl, že očekává, že MMF schválí uvolnění třetí tranše ze slíbené finanční pomoci Ukrajině v říjnu.

Ukrajina vedla jednání o restrukturalizaci svého zahraničního dluhu v objemu 18 miliard dolarů (436 miliard Kč) od jara. Jednání kvůli rozdílným postojům trvala přes pět měsíců. Restrukturalizace je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů, na němž se Ukrajina letos dohodla s MMF.

 

Zdroj: ČTK

 

Ředitelka MMF vyzvala věřitele Ukrajiny k přijetí dohody o restrukturalizaci dluhu Foto: shutterstock.com - Christine Lagardeová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.