Ředitel německé centrální banky chce Evropské komisi odebrat dohled nad rozpočty zemí EU

Dohled nad dodržováním rozpočtových pravidel Evropské unie by měl od Evropské komise převzít nezávislý úřad. V rozhovoru pro týdeník Der Spiegel to řekl ředitel německé centrální banky (Bundesbank) Jens Weidmann. Podle něj se komise příliš soustřeďuje na svou politickou roli a pravidla omezující velikost rozpočtového schodku účinně nevymáhá.

„Když se komise soustředí hlavně na svou politickou roli a cítí se povolána vyjednávat kompromisy mezi členskými státy, není u ní dohled nad rozpočty v dobrých rukou. Rozpočtová pravidla se pak stávají předmětem politického vyjednávání a jejich závaznost se ztrácí,“ řekl Weidmann.

Poukázal přitom na to, že například Francie už několik let hospodaří s větším deficitem než tři procenta HDP, což je hranice stanovená v evropských smlouvách, nečelí ale žádným sankcím.

„Úkoly komise v oblasti fiskálních pravidel by měly být přeneseny na nezávislý úřad, který může fungovat bez ohledu na politické úvahy,“ řekl Weidmann. „Konečně rozhodnutí stejně bude na ministrech financí, můžeme ale přinejmenším zajistit, že rozpočtová disciplína nebude už předem oslabována,“ dodal.

Před Weidmannem mluvil o možném oslabení pravomocí Evropské komise i německý ministr financí Wolfgang Schäuble. V červenci uvedl, že by měl vzniknout nezávislý úřad, který by od Evropské komise převzal dohled nad dodržováním konkurence a pravidel vnitřního trhu. Komise podle něj nemůže plnit tento úkol a zároveň posilovat svou politickou pozici a snažit se hrát roli evropské vlády.

 

Zdroj: ČTK

Ředitel německé centrální banky chce Evropské komisi odebrat dohled nad rozpočty zemí EU Foto: Jens Weidmann a Wolfgang Schäuble; Foto: ČTK/AP/Markus Schreiber

reklama

Další články

  1. Rusko zintenzivní vojenské útoky v Sýrii

    Společnost ·

    Rusko od středy podniklo desítky náletů na cíle v Sýrii a plánuje tuto ofenzivu ještě zesílit. Západní politici Rusko obviňují, že jeho letecké útoky nemíří jen proti …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.