Ředitel firmy Juta J. Hlavatý: "Trápím se tím, že nemohu zaměstnancům dát německé mzdy"

Zaměstnanci českých firem jsou ve srovnání se situací v ostatních západních zemích diskriminovaní. Zahraničním pracovníkům se totiž dostává dvakrát nebo třikrát větších platů. V pořadu ZET Light to ve Studiu ZET řekl ředitel textilní společnosti Juta a současný senátor Jiří Hlavatý. Na změně se podle Podnikatele roku 2014 musí podílet celá česká společnost. Společnost Juta, kterou Hlavatý vede, dosahuje obratu 7 miliard korun a zaměstnává 2200 lidí.  

Podle Hlavatého jsou pro každého ředitele nebo podnikatele zaměstnanci velkou oporou. Doslova pro ně znamenají poklad. On sám proto výběru lidí věnuje velkou pozornost. Hlavatý řekl, že je důležité se zaměstnanci komunikovat a jít jim příkladem. Je třeba se jich ptát, jestli práce, kterou vykonávají, naplňuje jejich životní sny. Pokud to tak není, tak se jim Hlavatý podle svých vlastních slov pokouší nalézt takovou práci, ze které by měli ten správný požitek. 

 

Jak se vám s růstem vašeho podniku daří snižovat rozdíl mezi platy ve vaší společnosti a dejme tomu u vašich západních konkurentů?

Ten rozdíl je stále obrovský. My máme poměrně velký vývoz do západních zemí. Stát by se měl stejně jako firma srovnávat s těmi nejlepšími. V poslední době mě trápí to, že si stále neumím vysvětlit, proč nemůžeme našim zaměstnancům například za stejný druh práce, za stejnou surovinu, za stejný výrobek platit stejné peníze, jako naši konkurenti například z Holandska, Německa nebo Švýcarska. Mzdy jsou v těchto zemích dvojnásobné a v některých případech i trojnásobné. Já se tím trápím a říkám si, v čem je ten zakopaný pes. Vidím to jako velkou kouli na noze, kterou nosíme. To je cejch České republiky. Obchodní partner z Německa vám řekne, že v České republice nebude platit za stejný výrobek, který se vyrábí i v Německu, stejnou cenu. Ta cena bude o deset, patnáct nebo třeba o dvacet procent nižší, protože v tuzemsku máte nízké náklady na bydlení, máte nízké mzdy. Právě proto jde do České republiky, aby si koupil levnější zboží. Já v tom vidím určitým způsobem diskriminaci a vidím v tom také image státu. Je to prostě na nás a jak říkal Tomáš Garrigue Masaryk jsme malá země a máme v uvozovkách tento cejch. Proto bychom měli být třikrát výkonnější.

 

Kdo nebo co dokáže image České republiky zlepšit? Čím ten rozdíl smažeme?

Ten rozdíl smažeme podle mě jenom my lidi. Nikdo jiný to nedokáže ovlivnit. Není to vláda, nejsou to odbory, nejsou to lékaři, ale obecně je to celá společnost. Samozřejmě do té kategorie patří i média, tak jak to vidíme všichni v České republice. Média se nemohou pyšnit tím, jaké informace nám poskytují o událostech, které se v Česku dějí.

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru s Jiřím Hlavatým. Celý záznam rozhovoru, který vedl člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

Ředitel firmy Juta J. Hlavatý: "Trápím se tím, že nemohu zaměstnancům dát německé mzdy" Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Polská vláda zavede účtenkovou loterii

    Společnost ·

    Polská vláda chystá loterii s účtenkami z obchodů a různých provozoven. Chce tak Polákům připomenout, že požadováním paragonů pomáhají bojovat proti šedé ekonomice. Li…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.