Ředitel řetězce McDonald´s pobírá 644x víc peněz než řadoví zaměstnanci

Americké úřady minulý týden schválily nařízení, podle kterého budou muset firmy obchodované na burze každý rok zveřejňovat rozdíl mezi mzdou generálního ředitele a průměrného řadového zaměstnance. Největší rozdíl mezi oběma částkami vykazuje podle žebříčku sestaveného agenturou Bloomberg řetězec rychlého občerstvení McDonald´s. Jeho ředitel Donald Thompson si loni vydělal 7,29 milionu dolarů, zatímco řadoví zaměstnanci si za stejné období přišli v průměru na 11 234 dolarů (644x méně).  

V případě provozovatele nemocnic Community Health Systems, který je v žebříčku na druhém místě, je roční odměna ředitele 414 krát větší než mzda průměrného zaměstnance. V první desítce společností s největší mzdovou „mezerou“ figuruje také banka JPMorgan Chase (222 násobek) nebo finanční společnost American Express (202 násobek). Agentura Bloomberg upozorňuje, že oficiální data, která budou muset společnosti zveřejňovat už za dva roky, se mohou od neoficiálního žebříčku lišit.

Firmy považují nařízení amerických úřadů za populistické a tvrdí, že rozdíl mezi platem ředitele a řadového zaměstnance není pro investory důležitý.

 

Zdroj: Bloomberg, Zet

Ředitel řetězce McDonald´s pobírá 644x víc peněz než řadoví zaměstnanci Foto: harper kt / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Varufakis: Záchranný program nebude fungovat

    Společnost ·

    Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis si myslí, že nový záchranný program, na kterém se Řecko dohodlo s věřiteli, nebude úspěšný. Varufakis to řekl v rozhovoru …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.