Řecku vypršela platnost záchranného programu, je v platební neschopnosti

Řecku vypršela platnost záchranného programu poskytovaného mezinárodními věřiteli. Mezinárodní měnový fond souběžně s tím informoval o tom, že Řecko neuhradilo splatnou část dluhu dosahujícího 1,55 miliardy eur (42 miliard korun). Řecko se tak dostalo do platební neschopnosti.  Mluvčí MMF Gerry Rice dodal, že Řecko v úterý požádalo na poslední chvíli o prodloužení termínu splátky. Výkonná rada MMF se bude žádostí  „v patřičnou dobu“ zabývat.    

Řecko se do konce června nedohodlo se svými věřiteli na prodloužení záchranného programu a uvolnění zbývajících peněz ze slíbeného záchranného úvěru. Další osud zadlužené země je proto zatím nejistý. V úterý Řecko předložilo mezinárodním věřitelům nový návrh, na jehož základě chce získat další finanční pomoc ve výši 29,1 miliardy eur (794 miliard Kč). Země žádala několikadenní prodloužení stávajícího mezinárodního záchranného programu a nový dvouletý program financování a restrukturalizace dluhu. První požadavek, tedy prodloužení programu, věřitelé odmítli jako technicky neproveditelný, u druhého požadují podrobnosti, zejména ohledně toho, co výměnou nabízí Řecko. Zabývat se jím chtějí už ve středu, ale fakticky reagovat chtějí až po výsledcích nedělního řeckého referenda o spolupráci s věřiteli.

Řecko se nezaplacením splátky MMF stává první vyspělou ekonomikou v historii organizace, která včas nesplatila půjčku. Naposledy z jiných než technických důvodů nesplatilo svůj dluh v roce 2001 Zimbabwe, které stále dluží fondu 112 milionů dolarů (2,4 miliardy korun). Promeškaná splátka Řecka je také největší, jakou kdy některá země MMF nesplatila. Řecko je nyní největším dlužníkem fondu, dluží mu bez úroků 35 miliard eur.

Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od té doby zemi finančně pomáhali zahraniční věřitelé, tedy partneři z Evropské unie, Evropská centrální banka a MMF. Řecko od věřitelů obdrželo ve dvou kolech záchranného programu půjčky ve výši 240 miliard eur. Státní dluh Řecka nyní dosahuje 320 miliard eur a je druhý největší na světě za Japonskem.


Zdroj: ČTK

Řecku vypršela platnost záchranného programu, je v platební neschopnosti Foto: ČTK/ZUMA/Marios Lolos - ALEXIS TSIPRAS

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.