Řecku docházejí peníze, má 10 dní na to, aby našlo zdroje pro výplatu důchodů a mezd

Řecko hledá zdroje pro výplatu mezd a důchodů, která je naplánovaná na 27. března. Zemi totiž v pátek podle agentury Bloomberg vyprší termín pro splátku dluhů ve výši dvou miliard eur. Státní pokladna pak bude téměř prázdná. Vyplacení dalších prostředků ze záchranného programu přitom zatím věřitelé neschválili. Řecko proto chce, aby svými penězi pomohly penzijní fondy a subjekty spadající pod veřejnou správu. 

Řecko hledá různé způsoby jak si do 27. března zajistit peníze na mzdy státních zaměstnanců a důchody. Mezinárodní věřitelé totiž podmínili vyplacení další části peněz ze záchranného programu revizí plánu reforem. Dokud nebude dokončena, bude mít Řecko problémy s likviditou. Vláda proto chce donutit dlužníky na daních aby urychleně splatili svoje závazky. Kromě toho bude požadovat po penzijních fondech a dalších subjektech spadajících pod veřejnou správu, aby za rezervy, které mají uložené u centrální banky, nakoupily řecké státní dluhopisy. Na finančních trzích si totiž Řecko nedokáže potřebné prostředky obstarat. Součástí opatření na zajištění likvidity má být i transfer 556 milionů eur získaných z rekapitalizace řecké centrální banky do státní pokladny.

Řecko musí v pátek splatit 1,6 miliardy eur v krátkodobých závazcích. Kromě toho ho ve stejný den čeká úhrada 350 milionů eur Mezinárodnímu měnovému fondu a také splátka úroků Evropské centrální bance ve výši 110 milionů eur, napsala agnetura Bloomberg.

I v případě, že se Řecku podaří v pátek všechny naplánované splátky uhradit a navíc najít do 27. března peníze na důchody a mzdy státních zaměstnanců, půjde jen o dočasné řešení problému. Země bude muset doufat, že se jí podaří dosáhnout vyplacení další části přislíbené mezinárodní pomoci. V opačném případě by jí totiž bezprostředně hrozil bankrot.

 

Zdroj: Bloomberg

Řecku docházejí peníze, má 10 dní na to, aby našlo zdroje pro výplatu důchodů a mezd Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Lufthansa se připravuje na další stávku pilotů

    Byznys ·

    Odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) vyzývá své členy ze společnosti Lufthansa k celodenní stávce. Stávka, která má začít o půlnoci z úterý na střed…

  2. Ryanair bude létat přes Atlantik

    Byznys ·

    Správní rada irských nízkonákladových aerolinek Ryanair schválila plány na zahájení letů přes Atlantský oceán. Firma však současně upozornila, že bude trvat nejméně čt…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.