Řecko zaslalo evropským věřitelům nový seznam reforem

Řecko včera odeslalo svým věřitelům aktualizovaný seznam reforem a doufá, že si tím otevře přístup ke slíbené finanční pomoci. Novinářům to řekl úředník řeckého ministerstva financí. Vláda se v dokumentu zavazuje zakročit proti daňovým podvodům nebo zvýšit daň na luxusní zboží.

Věřitelé odmítli Řecku vyplatit dalších peníze ze slíbeného balíčku záchranné pomoci, dokud vláda zadlužené země nezavede účinné reformy. Jednání o reformách se ale prodloužila, protože věřitelé upřesňovali opatření, která musí řecká vláda uskutečnit. Řecku tak hrozí, že se v řádu týdnů ocitne bez peněz.

List The Financial Times dnes uvedl, že nový dokument má 26 stran a vyčísluje aktuální finanční potřeby Řecka na 19 miliard eur (524 miliard Kč). Vláda se v něm mimo jiné zavazuje zakročit proti daňovým podvodům, zvýšit daň na luxusní zboží a přezkoumat prodej státního majetku případ od případu. Navrhuje rovněž znovu zavést mimořádnou výplatu pro chudé důchodce a postupné zvyšování minimální mzdy, dodal list.

Řecko představilo seznam reforem minulý týden, aby ukázalo, že je odhodlané dostát slibům finanční kázně. Věřitelé však návrh původně zamítli s tím, že seznam je pouze souborem myšlenek.

Řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis dnes uvedl, že očekává dosažení dohody o reformách s věřiteli příští týden.

 

Zdroj: ČTK

Řecko zaslalo evropským věřitelům nový seznam reforem Foto: shutterstock.com - A. Tsipras

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.