Řecko zaplatilo MMF první část dluhu v hodnotě 310 milionů eur

Řecko zaplatilo prvních 310 milionů eur (8,5 miliardy korun) z úvěru, který zemi poskytl Mezinárodní měnový fond (MMF). S odkazem na vládní zdroj informaci sdělila agentura Reuters. Řecko má v březnu měnovému fondu splatit celkem 1,5 miliardy eur.

Země tak dodržela první lhůtu pro splacení úvěru, přestože se vláda potýká s nedostatkem peněz na pokrytí finančních potřeb země.

Vláda premiéra Alexise Tsiprase slíbila, že platby uskuteční. Mezi analytiky však roste nejistota ohledně toho, kolik peněz má země k dispozici. Příjmy z daní totiž prudce klesly a slíbená pomoc od Evropské unie a MMF zůstává zmrazená, dokud Atény nedokončí reformy, které slíbily.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od EU a MMF dostalo ve dvou kolech slíbeno celkem 240 miliard eur (6,6 bilionu korun). Druhý záchranný program měl vypršet na konci února, nová levicová vláda se ale dohodla s eurozónou na jeho prodloužení o čtyři měsíce. Atény ale musely předložit seznam reforem, které chtějí v tomto období uskutečnit. Ustoupit musely také od některých klíčových populistických slibů z předvolební kampaně.

 

Zdroj: ČTK

Řecko zaplatilo MMF první část dluhu v hodnotě 310 milionů eur Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Euro je vůči dolaru nejníže za 11 a půl roku

    Byznys ·

    Jednotná evropská měna se včera propadla na novou nejnižší hodnotu vůči dolaru. Jedno euro se prodávalo za méně než 1,1 dolaru, což je nejméně od září 2003. Jednotná e…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.